Meciul a durat 56 de minute. În tribune s-a aflat fosta mare gimnasta Nadia Comăneci.

”Am reușit victoria și să mă simt mult mai bine … A fost primul meci, primul tur (Halep a intrat direct în turul al doilea, n. red.). Vom vedea cum va fi în tururile următoare … Deoarece nu e ușor, dar e bine că am putut face acest prim pas”, a spus Halep după meci, citată de site-ul oficial al turneului.

„O iau ca pe un lucru pozitiv, voi da tot ce am mai bun pentru a munci zi de zi și voi lua fiecare zi de meci ca pe una normală”, a mai spus Halep, campioana en titre la Indian Wells.

Românca o poate întâlni în sferturi pe Serena Williams, principala favorită și liderul mondial, care a trecut lejer de germanca Laura Siegemund, cu 6-2, 6-1, în alt meci din turul secund.

Simona Halep o va înfrunta în turul al treilea pe rusoaica Ekaterina Makarova (27 ani, 32 WTA), care a trecut cu 6-4, 6-4 de Lucie Hradecka (Cehia).

Halep și Makarova s-au confruntat de trei ori, iar jucătoarea din Constanța conduce cu 2-1 la meciurile directe. Simona Halep a câștigat primul meci în 2013, la New Haven, în sferturi, cu 6-1, 7-6 (6), Makarova s-a impus în 2015, la Australian Open, în sferturi, cu 6-4, 6-0, după care Simona a învins la Dubai, în sferturi, cu 6-3, 1-6, 7-5.

Williams va juca împotriva kazahei Iulia Puțințeva în turul următor.

Monica Niculescu, cap de serie numărul 32 la turneul californian, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de britanica Heather Watson, cu 6-4, 2-6, 6-2, în două ore și 13 minute.

Niculescu (28 ani, 34 WTA) și-a luat astfel revanșa în fața britanicei (23 ani, 53 WTA), care câștigase singurul meci precedent, anul acesta, în optimi la Hobart, cu 6-7 (3), 6-2, 7-6 (3).

Românca și-a asigurat un cec de 36.170 dolari și 65 de puncte WTA, iar în faza următoare va avea o adversară foarte dificilă, poloneza Agnieszka Radwanska, a treia favorită, care a câștigat greu meciul cu Dominika Cibulkova (Slovacia), scor 6-3, 3-6, 7-5.

Radwanska (26 ani, 3 WTA) are avantaj în partidele directe cu Monica, pe care a învins-o recent, la Doha, în optimi, cu 7-5, 6-1. Poloneza a câștigat și primul meci bilateral, în 2009, în primul tur la Linz, iar Niculescu s-a impus anul trecut, în semifinale la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0.

Un bilet găsit de soția sa într-o geantă pe care nu o mai folosise de patru ani i-a schimbat viața: „Mi-a zis că e un semn”
Vlad Voiculescu, acuzații GRAVE după congresul PNL: ”Peste 4000 de teste pozitive nu au fost ...
Momentul teribil în care doi cai țâșnesc în mijlocul unui drum național din Teleorman. Unul dintre ei lovește în plin mașina unei familii
Horoscop 27 septembrie 2021. Peștii ar fi bine să acorde o atenție deosebită oricărei investiții, cheltuielilor mari
Apare prima bancnotă din România cu chipul unei femei. Ce valoare are și pe cine reprezintă
Josnic! Tânăra a primit 60.000 de euro pentru partida de amor filmată cu bărbatul celebru al ţării: "M-am simţit umilită". El e idolul naţiunii