Alexandru Mățel se menține în formă la clinica Sport Therapie din București. Înaintea începerii campionatului în Croația și a meciurilor din Europa League, internationalul român a lucrat din nou în aceste zile cu Paul Sittner.

“Îl cunosc pe Paul de cinci ani. El și medicul meu din Germania m-au ajutat să trec peste accidentarea pe care o aveam la genunchi. Echipamentele pe care le am găsit la clinica lui sunt asemănătoare cu cele la care m-am recuperat în Germania. Sunt aparate moderne pe care le avem și la Dinamo Zagreb, te ajută să previi accidentările, dar sunt bune și pentru refacere după un meci de fotbal”, a declarat Mățel.

Internaționalul Alex Mățel a găsit locul unde să facă recuperare. Vână a făcut testul Aeroscan

La clinică a fost prezent în aceste zile și campionul României la fotbal, Ionuț Vână. Înainte de a pleca în stagiul de pregătire din Turcia, Vână a făcut testul Aeroscan, test folosit de Real Madrid sau de naționala Germaniei. Testul Aeroscan este cea mai bună metodă pe plan mondial de a cunoaște toate datele despre metabolismul energetic individual, aflând astfel intensitatea optimă de antrenament în funcție de scopul avut (competiție, slăbire, fitness).

“Noi oferim o serie de servicii in premieră pentru sportivii de performanță. Efectuăm teste speciale pentru prevenirea accidentărilor (Functional Movement Screen – FMS), teste folosite de cluburi importante ca Bayern, AS Roma sau Chelsea”, a mărturisit Paul Sittner, care a lucrat timp de 10 ani cu jucători din Bundesliga.

Internaționalul Alex Mățel a găsit locul unde să facă recuperare. Vână a făcut testul Aeroscan

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.