Britanicul Lewis Hamilton a fost desemnat cel mai bun pilot în acest an de către șefii echipelor din circuitul de Formula 1, scrie Reuters, care prezintă un clasament în care noul campion mondial, germanul Nico Rosberg, este abia al treilea.

În clasamentul realizat de Autosport pe baza voturilor exprimate, pe locul doi se află tânărul olandez Max Verstappen, iar pe 4 australianul Daniel Ricciardo.

Hamilton a câștigat mai multe curse decât campionul

Hamilton a câștigat 10 din cele 21 de curse din acest an, fiind pentru prima oară când un pilot care câștigă mai mult de 7 circuite nu intră și în posesia titlului de campion mondial, Rosberg câștigând 9 curse.

Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat primul său titlu mondial după cursa de la Abu Dhabi, ultima a anului, în care s-a clasat pe locul 2 și a obținut primul loc în clasamentul general cu un avans de 5 puncte față de britanicul Lewis Hamilton. Germanul a admis recent că are o colaborare dificilă cu colegul său de la Mercedes.

FOTO Apariție rară! Cum arată soția lui Victor Pițurcă + s-a fotografiat alături de Cristina Ich
Informații de ultimă oră despre Liviu Vârciu, ajuns de urgență la spital. În ce stare se află
O tânără în vârstă de doar 17 ani din Italia a murit după ce s-a înfometat pentru a deveni fotomodel: a intrat în comă după ce ajunsese să aibă 26 de kilograme
Horoscop 28 noiembrie 2021. Capricornii au posibilitatea de a opri întregul flux de gânduri și de a descoperi o soluție
Prima ţară care îşi închide graniţele din cauza Omicron. Niciun străin nu mai are voie să intre
ALERTĂ | Ce simptome bizare are Omicron, noua tulpină de coronavirus. Specialiştii sunt uimiţi. Primele informaţii oficiale
Imagination de la Foreo - masca de față pe care ți-o personalizezi... pe masa din bucătărie