Finala de locul trei e la Basel

În contextul a ceea ce se vedea din iarbă, acel 1-1 scos în Liga Campionilor de tineret părea un scor mare! După pauză, helveţii au pus ordine şi pe tabelă: Latovlevici a pasat la adversar, iar chilianul Dias l-a bătut pe “Tătă”: 0-1 (48). Fuga la istorie: din 1996, de la un 1-0 cu Lodz, roş-albaştrii n-au mai câştigat acasă în Ligă. Fanii fluieră, Lato e catastrofal, Reghe – neinspirat. Şi, totuşi, din joben, hulitul Tatu inventează un 1-1 (89), al speranţelor de primăvară! Finala pentru locul trei se va juca la Basel. l

Comentariul LIVE al meciului

Minutul 90+2 Fluier final şi Steaua termina la egalitate cu Basel, 1-1
Minutul 90 Adi Popa trage şi mingea iese din nou în corner. Încă o şansă pentru Steaua
Minutul 88 Adi Popa obţine un corner şi fanii sunt în delir. Steaua încearcă să dea lovitura în final
Minutul 86 GOOOOOL! Tatu egalează pentru Steaua după o centrare a lui Adi Popa şi un şut spectaculos
Minutul 83 Bourceanu a şutat periculos, dar mingea a trecut pe lângă poarta adversă
Minutul 79 Stocker este faultat de Szukala şi polonezul vede cartonaşul galben
Minutul 78 Tatu obţine un corner după un pressing bun.
Minutul 75 Steaua continuă atacurile, însă fără urmări pe tabela de marcaj
Minutul 73 Adi Popa centrează perfect pentru Tatu, dar brazilianul trimite mult peste poartă de la 11 metri
Minutul 72 Steaua atacă prin Bourceanu, dar mingea este pierdută uşor de români.
Minutul 68 Tănase şutează, dar Kapetanos este surprins în offside
Minutul 66 Elveţienii se mulţumesc cu acest rezultat şi au început să tragă de timp
Minutul 64 Macedoneanul Georgievski vede şi el galben după un joc periculos
Minutul 62 Filip a şutat puternic, însă portarul advers a respins
Minutul 61 Stocker suteaza din unghi, mingea se duce putin pe lângă poarta lui Tatarusanu
Minutul 59 A intrat Filip în locul lui Pintilii
Minutul 59 Latovlevici alege şutul în locul unei centrări şi trage paralel cu poarta
Minutul 58 Steaua are şansa să egaleză, dar Latovlevici se pierde cu firea şi şutează aiurea după o fentă perfectă
Minutul 56 A ieşit Stanciu, a intrat Tatu. Schimbarea este fluierata de fanii din tribune
Minutul 49 Tănase are o acţiune pe partea stângă, dar este deposedat în momentul şutului
Minutul 47 GOL! Basel deschide scorul cu un şut super al lui Diaz din marginea careului. Totul a plecat de la o greşeală a lui Latovlevici
Minutul 46 A început a doua repriză. A ieşit Piovaccari şi a intrat Kapetanos
Minutul 45 Arbitrul fluieră finalul primei reprize şi Steaua e la egalitate cu Basel, 0-0
Minutul 40 Stocker şutează şi mingea este deviată de Szukala şi se duce în bară. Steaua are noroc la această fază.
Minutul 39 Szukala trimite periculos cu capul, dar golkeeperul elveţian reţine
Minutul 38 Latovlevici şutează periculos din lovitură liberă, dar pe lângă poarta adversă
Minutul 36 Tănase rămâne singur cu portarul advers, dar şutul său nu este suficient de bine plasat
Minutul 34 Basel are posesia, atacă în continuare, dar steliştii se apără organizat.
Minutul 30 Streller scapă singur, dar trimite în plasa laterală şi Tătăruşanu răsuflă uşurat
Minutul 25 Tănase şutează periculos, dar Sommer reţine şi de această dată
Minutul 22 Vosser este avertizat pentru o intrare dura la Tanase
Minutul 20 Nicuşor Stanciu şutează, dar o face slab şi mingea e reţinută cu siguranţă de Sommer
Minutul 19 Schar este avertizat cu cartonaş galben după o intervenţie dură la Cristi Tănase
Minutul 18 Bâlbâială în careul Stelei, dar Szukala respinge cu noroc
Minutul 17 Stanciu şutează de la 16 m după o minge respinsă greşit de apărarea lui Basel, dar trimite mult peste
Minutul 11 Din nou corner şi Frei trimite pe colţul scurt, dar Tătăruşanu respinge.
Minutul 10 Basel are corner, Ivanov trimite spre poartă, dar Georgievski scoate de pe linia porţii incredibil
Minutul 9 Streller ratează după o neînţelegere a fundaşilor stelişti, dar Tătăruşanu reţine cu siguranţă
Minutul 7 Centrează Georgievski, dar portarul lui Basel reţine din faţa lui Piovaccari
Minutul 5 Nicuşor Stanciu este faultat după intervenţia energică a lui Serey Die
Minutul 4 Steaua atacă poziţional, însă elveţienii se apără bine.
Minutul 2 Gazdele încep tare. Latovlevici şutează puternic într-un adversar şi mingea iese în corner.
Minutul 1 Arbitrul Matej Jug fluiera începutul meciului
Echipele de start: STEAUA: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, N. Stanciu, Cr. Tănase – Piovaccari Rezerve: Niţă, Chipciu, L. Filip, Prepeliţă, Tatu, Varela, Kapetanos Antrenor: Laurenţiu Reghecampf FC Basel: Sommer – Voser, Schar, Ivanov, Safari – Diaz, Serey Die, F. Frei – Salah, Streller, Stocker Rezerve: Vailati, Ajeti, Sauro, Delgado, Elneny, Xhaka, Sio Antrenor: Murat Yakin