Fetele de la Corona Brașov au pierdut la Metzingen și au ratat finala Cupa EHF
Sport Libertatea > Sport

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Duminică, 10 aprilie 2016, 11:56

Corona Brașov a cedat, sâmbătă seară, la Metzingen, 23-30, după 22-26 în tur, și a ratat calificarea în finala Cupei EHF. Româncele au condus cel mult la două goluri, dar nemțoaicele, liderul din Bundesliga, au revenit și au învins clar.

Corona a condus în prima repriză cu 11-9 (min. 21) și 12-10 (24), dar la pauză gazdele conduceau la diferență de două goluri, 14-12. TuS Metzingen s-a desprins în partea secundă și a obținut victoria cu 30-23.

Pentru Corona au marcat Cristina Zamfir 9 goluri, Oana Bondar 4 goluri, Marinela Neagu 4, Camelia Hotea 2, Dana Pricopi 2, Carmen Cartaș 1, Laura Chiper 1.

În fața a 2.600 spectatori, meciul a fost arbitrat de danezii Mads Dahl Hermann și Jesper Madsen, iar delegat EHF a fost unguroaica Gabriella Horvath.

Final, 30-23.

25-17 (min. 55).

Meciul pare jucat: 19-15 (min. 45).

Scorul pauzei este 14-12.

Corona Brașov vrea să completeze ziua frumoasă a handbalului feminin românesc, după ce CSM București a acces în Final Four-ul Ligii Campionilor. Trupa lui Bogdan Burcea conduce cu 11-9, în minutul 23, de la 6-9!

Nemțoaicele conduc cu 7-5 în minutul 12.
——

Misiune imposibilă pentru Corona Brașov. Echipa de sub Tâmpa trebuie să întoarcă un handicap de 4 goluri (22-26) pe terenul lui Metzingen, liderul din Bundesliga. Doar așa echipa lui Bogdan Burcea avansează în finala Cupei EHF la handbal feminin.

”Cunoaştem faptul că avem în faţă o echipă puternică, dar am încredere că jocul nostru va arăta altfel decât duminică. Am revăzut meciul, ştim unde am greşit, am început slab jocul şi am făcut multe greşeli. Credem însă în calificare. Trebuie să facem un joc exact, să ne apărăm bine şi atunci am putea câştiga la cinci goluri diferenţă, caz în care vom juca finala”, a declarat Adriana Țăcăli,  la conferința de presă de dinaintea plecării în Germania.

Tolo: Rareș președinte! Ca să le facă dosare celor care nu gândesc ca el
Recomandări

De asemenea, Ana Maria Mârcă este de părere că Metzingen este o formație care poate fi învinsă și că Brașovul poate merge în finală. ”Cu siguranţă că vom avea parte de un meci greu, dar sperăm să jucăm la un nivel mai bun decât în prima manşă. Metzingen este o echipă care poate fi bătută, dar nouă nu ne-a ieşit ce ne-am propus. Suntem motivate şi vom încerca să obţinem calificarea”, a spus portarul Coronei.

Antrenorul formației de sub Tâmpa, Bogdan Burcea, spune că echipa sa se va lupta până în ultimul minut pentru calificare și este încrezător în fetele sale. ”Patru goluri nu înseamnă foarte mult în handbal, este o diferenţă care poate fi recuperată. Un lucru pot să promit şi eu şi fetele, că vom merge acolo nu să ne predăm, ci să luptăm până în ultimul minut pentru calificare. În orice situaţie, sunt mândru de ceea ce au realizat fetele până acum, le mulţumesc şi rugămintea mea către ele este să nu ne oprim aici. Din punct de vedere fizic fetele sunt în regulă, sper ca nivelul performanţei, individual şi pe echipă, să fie mai mare decât la meciul trecut. Am încredere că ne putem întoarce cu calificarea”, a concluzionat tehnicianul Brașovului.

Partida dintre TuS Metzingen și Corona Brașov va avea loc sâmbătă, de la ora 21:00, și va fi transmisă de Dolce Sport 2.

În Columbia toată lumea știe cine este soția lui Giovanni Becali. L-au eliberat imediat dintr-o pușcărie din Bogota când au aflat cine este nevasta lui
Klaus Iohannis, surprins cu ALTĂ femeie la Ziua Marinei. Cine e bruneta cu care a defilat azi, de Sfântă Mărie. Unde e Carmen?!