Eșecurile majore ale lui Halep în 2015, conform digisport.ro:

Eliminare în primul tur la Wimbledon în fața Janei Cepelova (locul 106 WTA în acel moment): Scor: 7-5, 4-6, 3-6.
Învinsă de Mirjana Lucic-Baroni (locul 70 WTA), în al doilea tur de la Roland Garros: Scor: 5-7, 1-6.
Înfrângere suferită în fața Denisei Allertova (locul 74 WTA), în sferturile turneului de la Guangzhou: Scor: 4-6, 3-6.
Eliminată de Kristina Mladenovic (locul 43 WTA), în sferturile de la Birmingham: Scor: 6-2, 0-6, 6-7.
Învinsă de Johanna Konta (locul 66 WTA), în optimi la Wuhan. Scor: 3-6, 6-3, 5-7.
——–

5-7, pentru Konta, care o va întâlni în sferturi pe Venus Williams.

5-6, Simona a pierdut cinci game-uri la rând. Servește pentru a se menține în joc. 15-0, 15-15, 30-15, 30-30, 30-40. Minge de meci, Konta! Incredibil, Simona Halep a pierdut 5-7, după ce a condus cu 5-1.

5-5, Simona și-a complicat singură situația. 15-0, 15-15, 30-15, 30-30, 30-40, 40-40, game Konta

5-4, Simona servește iar pentru set și meci. 0-15, 0-30, 15-30, 15-40, 30-40. Break, Konta

5-3. 30-30, 30-40, game Konta

5-2, Simona servește pentru set și meci. 30-40. Dublă greșeală și Konta a făcut break.

5-1, Simona și-a câștigat greu serviciul.

Break și Simona noastră: 5-3!

Halep, la serviciu, face a doua dublă greșeală. Break Konta: 4-3!

4-2!

4-1, românca are lucrurile sub control. 15-0 pe serviciul Johannei.

Simona preia frâieie partidei: 3-1 și serviciul. A făcut un break.

2-1, Halep.

Englezoiaca nu se lasă: 1-1. Execuțiile Johannei smulg ropote de aplauze din tribune. Simona nu se regăsește.

Halep începe tare: 1-0!

3-6. Britanica Johanna Konta, care a chinuit-o pe Azarenka, până la abandon, a câștigat primul set.

Konta servește pentru set, la scorul de 5-3!

Game-ul cinci, pe serviciu Johannei, a ajuns la avantaj. E 1-4!

1-3! Primul game al româncei!

Halep – Konta 0-3. Ce start modest!

Simona își face greu serviciul. S-a ajuns la avantaj. Și e 0-2!

E primul duel între cele două.

Simona a renunțat la bandajul la picior.

0-1, Konta conduce în meciul cu Halep. Și-a fructificat serviciul.

A început meciul Halep – Konta!

_____

Jucătoarea americană de tenis Venus Williams, locul 24 WTA, a învins-o, miercuri, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, scor 6-3, 6-4, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan (China), şi ar putea să o întâlnească pe Simona Halep în sferturile competiţiei. Venus a obținut victoria 700 din circuitul WTA.

venus-williams500

În optimile de finală de la Wuhan, Halep, principala favorită a competiţiei şi locul 2 WTA, va juca, miercuri, nu înainte de ora 13.30, în premieră, împotriva sportivei britanice Johanna Konta (24 de ani), locul 66 WTA, venită din calificări. Konta e născută în Australia din părinți maghiari, trăiește în Anglia și se antrenează în SUA!

Simona Halep (24 de ani) şi Venus Williams (35 de ani) s-au întâlnit de patru ori în carieră, americanca impunându-se în trei rânduri. Halep a câştigat ultimul meci dintre cele două, în optimile de finală ale turneului de la Roma din acest an, scor 6-2, 6-1. Anterior, Williams s-a impus în primul tur al turneului de la Madrid, în 2012, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), în runda inaugurală a turneului de la Roma, în 2012, scor 6-3, 6-4, şi în optimile de finală ale turneului de la Tokyo, în 2013, scor 4-6, 7-5, 6-3.

Halep a scăpat de Serena, care nu s-a înscris la Wuhan, de Șarapova, care e accidentată, dar și de Vika Azarenka, abandon chir în fața Johannei Konta.

French Open tennis tournament at Roland Garros

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul unu, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan (China), după ce a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-1, pe sportiva rusă Anastasia Pavliucenkova, poziţia 32 în ierarhia mondială.

Românca nu a avut probleme în meciul cu Pavliucenkova. Halep a speculat prompt imobilitatea şi lipsa de precizie ale adversarei sale. Returul puternic al rusoiacei a fost eficient doar în primul ghem, câştigat pe serviciul româncei de la 40-0. Apoi Halep a luat patru ghemuri la rând, înainte ca Pavlicenkova să-şi fructifice prima dată serviciul în acest meci. De la 4-2, Halep nu mai cedat decât un ghem până la finalul partidei. Setul I s-a încheiat cu 6-2 după 33 de minute, al doilea a fost mai scurt, 6-1, în 31 de minute.

„Mă simt foarte bine, este un sentiment extraordinar. Mă bucur că m-am întors aici şi că am câştigat. Am intrat bine pe teren şi sunt încrezătoare. Am vrut să intru pe teren şi să joc cel mai bun tenis al meu. Nu este uşor să joci din postura de principală favorită a turneului”, a spus jucătoarea din Constanţa după întâlnirea de marţi, din turul doi al competiţiei.

Acesta a fost al şaselea meci câştigat de Halep în faţa Anastasiei Pavlicenkova, din tot atâtea disputate.

Fiul lui Cătălin Zmărăndescu rupe tăcerea după ieșirile tatălui său de la Survivor. „Nu m-a crezut nimeni! Acum știe toată țara”
Prinsă în pădure cu amantul! O celebră prezentatoare de la noi și-a spulberat căsnicia
EXCLUSIV. Tatăl Raisei povesteşte clipele după tragedie: "Ţipam la ei că mi-au omorât copilul. Mi-au spus să termin cu circul"
Horoscop 19 ianuarie 2022. Scorpionii ar fi bine, chiar de la primele ore, să încuie undeva, departe, orice impuls războini
O femeie acuzată că a împins doi călători spre șinele metroului, în București, a fost prinsă
Prezentatoare TV celebră, concediată după ce şi-a umilit o colegă. Ce a putut spune. Emisiunea ei iese din grilă