”Răniți” pe bandă rulantă la Bayern Munchen. Lewandowski și Roben, accidentați
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Miercuri, 29 aprilie 2015, 08:09

Aflat la cea de-a noua vizită pe Allianz Arena, ca antrenor al Borussiei Dortmund, Jurgen Klopp a reușit să-i dea lovitura de grație marii sale rivale, Bayern Munchen. Echipa sa a reușit să se califice în semifinalele Cupei Germaniei, detașându-se la loviturile de la punctul cu var. Lewandowski și Roben s-au accidentat.

Disputa a fost palpitantă, presărată cu numeroase ocazii de gol. Lewandowski a deschis scorul în minutul 29, iar Aubameyang a egalat atunci când mai era un sfert de oră de joc. Borussia s-a calificat la loviturile de departajare (2-0, scor general 3-1) în condițiile în care bavarezii au ratat de patru ori!

Bayern, nu numai că a fost eliminată, ci l-a pierdut și pe marcatorul golului său. Lewandowski a fost transportat la o clinică din Munchen, el suferind o comoție cerebrală la o dispută aeriană cu portarul lui Dortmund, Michell Langerak. Incidentul s-a produs cu puțin timp înaintea finalului prelungirilor, motiv pentru care polonezul a rămas pe teren. Totuși, el n-a participat la loviturile de departajare.

Revenit pe teren cu această ocazie, Arjen Roben a fost schimbat după un sfert de oră. Jucătorul lui Bayern a ieșit în minutul 84, acuzând o accidentare la umăr. El fusese nevoit să ia o pauză pe 22 aprilie, din cauza unor dureri în zona abdominală.

A mers cu vacile și a muncit pe câmp, viața i-a fost ca un carusel, dar a reușit să ajungă cineva. Acum toată România îl cunoaște
Se schimbă harta României! Fenomenul îngrozitor care se petrece cu Bucureștiul și Cluj-Napoca. Este ireversibil
Horoscop 4 august 2020. Peștii sunt inspirați și fac schimbări în casă, ca să devină mai confortabili