MENIU CAUTĂ
12 Aug. 2018 12:09

România, penultima în finala probei de ștafetă 4 x 400 m feminin la Europenele de atletism

Ştafeta de 4 X 400 m feminin a României, formată din Andrea Miklos, Daniela Cristina Bălan, Sanda Belgyan şi Bianca Razor, a fost cronometrată cu timpul de 3:32.15 în finala Europenelor de atletism de la Berlin, ocupând penultimul loc (7) și devansând doar Belgia (3:32.22).

Medalia de aur a fost câștigată de Polonia, care a întrecut echipele Franței și Angliei. Malgorzata Holub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz şi recenta campioană a Europei în proba de 400 m liber, Justyna Swiety-Ersetic s-au impus în 3 minute, 26 de secunde și 59 de sutimi.

Reprezentantele Franţei (Elea Mariama Diarra, Deborah Sananes, Agnes Raharolahy şi Floria Guei) au obţinut argintul, cu timpul de 3 minute, 27 de secunde și 17 sutimi, în timp ce britanicele (Zoey Clark, Anyika Onuora, Amy Allcock şi Elidih Doyle), campioane en titre, au luat bronzul, cu timpul de 3:27.40.

Poate te interesează și Simona Halep – Sloane Stephens, în finala turneului de la Montreal (duminică, 20.30, DigiSport 2)