Campioana de la Wimbledon a abandonat în această dimineață în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, din cauza unor probleme medicale, retrăgându-se de pe teren după primul set al meciului cu cehoaica Marie Bouzkova, câştigat cu 6-4 de adversara sa, după ce Simo a revenit la 4-4 de la 0-4.

„Da, am aceste dureri din primul meci, suprafața este destul de dură. Am venit după o pauză, am avut dureri mari astăzi, de aia am decis să mă retrag. Cred că a fost o decizie ințeleaptă, nu avea rost să forțez, un set a fost bun ca sa văd că simt bine jocul”, a declarat Simona Halep, după meci, la Digi Sport.

Simona Halep a acuzat dureri la tendonul lui Ahile încă de la meciul de miercuri cu americanca Jennifer Brady (Photo by Julian Avram/Icon Sportswire) (Credit Image: © Julian Avram/Icon SMI via ZUMA Press)

Simona Halep, care rămâne pe locul 4 WTA, şi-a aflat în această dimineață tabloul de la Cincinnati.

„Se pare că voi juca miercuri, am timp să mă recuperez, voi merge la doctor, când ajung acolo. Voi face investigații, dar și un tratament destul de bun și de puternic, pentru picior. Vom vedea, nu știu ce să vă spun acum”, a încheiat Simona Halep.

Cap de serie numărul 4, campioana de la Wimbledon are un prim tur liber. Apoi, va evolua împotriva învingătoarei din disputa Carla Suarez Navarro – Ekaterina Alexandrova.

Pe hârtie, cea mai grea adversară de pe sfertul constănţencei este Kiki Bertens, capul de serie numărul 5, cea care a învins-o anul trecut în finală la Cincinnati.

În semifinale, Halep ar putea avea un duel de cinci stele, cu liderului mondial, Naomi Osaka, sau cu Serena Williams.

Halep are de apărat 585 de puncte la Cincinnati

În 2018, Simona ajungea până în ultimul act de la Cincinnati, acolo unde era învinsă de Kiki Bertens, cu 6-2, 6-7, 2-6. Până în finală, ea trecea de Tomljanovic, Barty, Tsurenko și Sabalenka.

După finala de anul trecut, Simona va avea de apărat la această ediție 585 de puncte. Ea a avut de apărat alte 900 de puncte la Rogers Cup, dar a fost nevoită să abandoneze în sferturi şi a pierdut, ca atare, 710 puncte. Totuşi, graţie eliminării Pliskovei, campioana noastră îşi va păstra poziţia a 4-a în clasamentul WTA.

Citeşte şi:

VIDEO | Simona Halep – Marie Bouzkova, în sferturile Rogers Cup 2019. Simona a abandonat, accidentată la tendon

Cum se distrează fetele lui Gigi Becali noaptea! În ce ipostază au fost surprinse de paparazzi