31 Mai. 2018 22:04

Echipa masculină Dinamo, campioana României la handbal. A câștigat meciul decisiv al finalei Ligii Naționale. Al treilea titlu consecutiv

Steaua - Dinamo, finala Ligii Naționale de handbal masculin 2018. Joi, 17 mai, începe seria meciurilor decisive pentru titlu. Se joacă după sistemul cel mai bun din trei partide.
Steaua - Dinamo, finala Ligii Naționale de handbal masculin 2018

31 mai Meci 3, ora 20.30 (Sala Sporturilor din Chiajna)

STEAUA – DINAMO 19-22 (13-10)

Dinamo a câștigat în deplasare, la Chiajna, meciul decisiv al finalei Ligii Naționale de handbal masculin 2018. Gruparea 'roș-albilor' a învins joi seară, scor 22-19, Steaua, deși la pauză era condusă cu 3 goluri (10-13). Dinamo a câștigat primul meci și pe cel de-al treilea, pierzând meciul doi, disputat acasă. Este al treilea titlu consecutiv pentru 'câini'.

Medaliile de bronz au fost adjudecate de AHC Potaissa Turda, care a dispus de CSM Bucureşti, pe teren propriu, cu scorul de 21-20. Câştigătoarea Cupei Challenge s-a impus în prima partidă, de la Turda, cu 26-24, iar vicecampioana din sezonul trecut a învins cu 36-30 în meciul al doilea

ACTUALIZARE 31 mai, ora 21.29. Steaua conduce la pauză cu 13-10. Este la o repriză de titlu. A fost și 16-13 pentru Steaua, în partea secundă.

23 mai Meci 2, ora 18.00 DINAMO – STEAUA 26-27

Steaua a câștigat pe terenul marii rivale cu 27-26, așa că scorul finalei a devenit 1-1. Pentru desemnarea campioanei României la handbal masculin va avea loc.

Doi jucători de la Dinamo au avut probleme medicale. Sajjad Esteki s-a accidentat în minutul 17 și, în drum spre vestiar, s-a prăbușit. Handbalistul a fost transportat de urgență la Spitalul Floreasca, verdictul medicilor fiind fisură la o coastă. De asemenea, după meci, portarul Saeid Heidaridad a căzut ca secerat, lângă vestiar. Emoțiile au fost risipite de medicii care au intervenit de urgență. 'gata, s-a ridicat! E OK!', a spus unul dintre cei care i-au acordat sportivului primul ajutor.

În urma unei convenţii între cele două cluburi, suporterilor echipei vizitatoare nu li va permite accesul în sală, pentru se a evita eventualele conflicte.

17 mai, 19.30 Meci 1 STEAUA – DINAMO 25-27 (10-10, 23-23), după lovituri de departajare de la 7 metri

Handbaliștii de la Dinamo sunt la numai un pas distanță de un nou titlu național, al treilea consecutiv, după ce s-au impus la Chiajna la finele unui meci plin de dramatism, decis la aruncările de departajare de la 7 metri. Dinamoviștii au avut nervii mai tari și au câștigat cu 4-2 la penaltyuri, după ce portarii Heidarirad și Grigoraș au apărat câte o aruncare a gazdelor. Komogorov a marcat lovitura de la 7 metri decisivă aducând bucuria victoriei. Jocul doi al finalei va avea loc pe 23 mai, ora 18:00, în Sala Dinamo.

Dinamo: Grigoraș, Heidarirad – Komogorov 9, S. Esteki 5, Gavriloaia 4, Gayduchenko 3, Mocanu 2, Descat 2, Bera 2, Șandru, Mironescu, Mousavi, A. Esteki, Savenco. Pentru Steaua au marcat: Bizău 6, Mihalcea 5, Roșu 5, Florea 2, Aslanian 2, Stavrositu 2, I. Georgescu 1,  Vegar 1, Johannson 1.

Locurile 3-4
24 mai Meci 1 AHC POTAISSA TURDA – CSM BUCUREȘTI 26-24 (1-0)
28 mai, Meci 2 CSM BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 36-30 (1-1)
31 mai, ora 17:30 Meci 3 POTAISSA TURDA – CSM BUCUREȘTI  21-20 (2-1)
Locurile 5-6
17 mai Meci 1 SCM POLI TIMIȘOARA – DOBROGEA SUD CONSTANȚA 22-23 (0-1)
24 mai Meci 2 DOBROGEA SUD  – POLI TIMIȘOARA 29-24 (2-0)Locurile 7-8 16 mai Meci 1 AHC DUNĂREA CĂLĂRAȘI – CS MINAUR BAIA MARE 32-24 (1-0)
24 mai Meci 2 MINAUR – DUNĂREA CĂLĂRAȘI 30-38 (0-2)

CSM Suceava, locul al nouălea

CSU Suceava va termina sezonul 2017/2018 pe poziția a noua, după a cincea victorie din tot atâtea posibile în play-out, 25-24 cu Focșani. Etapa a cincea a stabilit de altfel și echipa de pe locul 10, care este CSM Focșani, ceea ce înseamnă că HC Vaslui și CSM Făgăraș vor juca barajul de promovare/retrogradare, din perioada 30 mai-3 iunie, de la Călărași. Tragerea la sorți a grupelor de la baraj va avea loc pe 21 mai, la ora 11:00, la sediul FRH.