Consultare a fost realizată în perioada 14-18 august și arată că Hillary Clinton își menține avansul înaintea alegerilor prezidențiale din 8 noiembrie, Potrivit sondajului, 23% dintre participanții la sondaj nu ar alege niciunul dintre cei doi candidați aflați în lupta pentru Casa Albă.

În sondajele de după Convențiile celor două mari partide, care și-au desemnat oficial candidații la sfârșitul lui iulie, Hillary Clinton a fost aproape permanent în avantaj, cu procentaje între 41 și 44% din alegătorii care se vor prezenta probabil la urne, notează Reuters. Sprijinul pentru Donald Trump a fost între 33 și 39%.

În momentul similar al campaniei prezidențiale din 2012, cursa părea mai strînsă: președintele Barack Obama, care lupta pentru realegere, avea doar cu 2% mai mult în sondaje față de contracandidatul republican Mitt Romney.

Sondajul Reuters/Ipsos a fost realizat online în cele 50 de state americane, pe eșantioane de 1119, respectiv 1118 alegători . Consultarea are o marjă de eroare de 3%.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.