Dănuţ Emil Hălălai a mai declarat că familiile rămase fără adăpost au fost cazate în containere modulare puse la dispoziţie de către Guvern.

„Sunt foarte multe locuinţe la nivelul judeţului construite foarte aproape de albia râurilor. (…) Oamenii să înţeleagă că există o legislaţie în construcţii care trebuie respectată”, a spus Hălălai, care a adăugat că cele cinci case distruse „erau exact” în această situaţie. „Erau case construite fără autorizaţie de construcţie, erau în albia pârâului”, a afirmat prefectul.
Dănuţ Emil Hălălai a mai spus că o să-i ceară „explicit” directorului de la Inspectoratul de Stat în Construcţii „să înceapă, din nou”, un control. „Am mai avut astfel de controale, dar văd că lumea nu înţelege chestiunea asta. (…).Nu voi permite ca legea să nu fie respectată”, a declarat prefectul de Alba.

Citește și

Cum a ajuns un tipograf pasionat de șah din Bacău, cerșetor în Huskvarna, Suedia. Și cum descriu cei doi adolescenți care l-au ucis crima lor gratuită! În căutarea lui Gică: Omul – ultimul episod (5)

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.