Angajații merg la salarii mai mari

Fluctuația de personal apare după ce oamenii pleacă în străinătate sau la salarii mai mari, explică Raluca Dumitra, șefa de marketing a eJobs, cea mai mare platformă de recrutare de forță de muncă din România.

„Acestea sunt doar câteva dintre joburile pentru care există o cerere mare de candidați. Pe de o parte, acest deficit apare deoarece mulți specialiști aleg să plece în străinătate pentru salarii mai mari”, arată Dumitra.

„Pe de altă parte, acestea sunt domenii unde fluctuația de personal este ridicată. De exemplu, în retail, salariile nu sunt foarte atractive, ceea ce contribuie la această fluctuație. În același timp, există alte domenii, în special cele care implică muncă de birou sau un program fix, fără ture, care sunt mult mai atractive și mai accesibile, chiar și pentru candidații fără experiență”, mai spune aceasta.

22.500 de locuri de muncă pe eJobs

În prezent, pe eJobs.ro sunt disponibile aproape 22.500 de locuri de muncă în România.

Comparatorul de salarii funcționează pe baza datelor introduse de utilizatorii săi.

Până în prezent, peste 750.000 de specialiști și-au introdus veniturile.

Trustul de presă Ringier, care publică ziarul Libertatea, deține și platforma eJobs.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

K476 28.10.2024, 23:15

Rata la masina costa 1500 lei, iar benzina inca 1500. Daca mai pun reparații, asigurari, service, spalatorie, ma duce la 3500 pe luna. Cel care imi ofera 3000 se asteapta sa vin calare pe magar?

Avatar comentarii

1Gin 29.10.2024, 00:11

Madaliques82   •  27.06.2025, 18:03

Justiția lu' pește prăjit.Scaunul electric e puțin pentru ăștia...în Rommânica fac 6 ani și scapă

Dacă rămâi în satul natal, da. La oraș mai sunt autobuze.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.