Numărul cazurilor de coronavirus în România, de la începutul epidemiei, a ajuns la 241.339, după ce în ultimele 24 de ore au fost confirmate
5.753 noi cazuri, din 36.181 teste efectuate.

172.513 pacienți au fost declarați vindecați.

Câte persoane au murit de COVID-19 în România

În ultimele 24 de ore, au fost confirmate 101 noi decese din cauza coronavirusului (63 bărbați și 38 femei.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  4 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese  la categoria de vârstă 50-59 de ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

92 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

6.968 decese COVID-19

au fost confirmate în România de la debutul epidemiei

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.254. Dintre acestea, 923 sunt internate la ATI.

Situația COVID-19 pe județe

În București au fost confirmate, în ultimele 24 de ore, 594 noi cazuri COVID-19. Capitala este urmată de județele Cluj – 328 cazuri noi, Dolj – 295 cazuri noi, Mureș – 293 cazuri noi, Timiș – 283 cazuri noi, Constanța – 259 cazuri noi Sibiu – 253 cazuri noi.

Depozitul de medicamente al Italiei, într-un fost loc plin de otravă de șobolani. În ce condiții precare poate să ajungă vaccinul COVID, după investiții cu firme de casă
Recomandări
Depozitul de medicamente al Italiei, într-un fost loc plin de otravă de șobolani. În ce condiții precare poate să ajungă vaccinul COVID, după investiții cu firme de casă
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba50481924,01
2.Arad54231413,33
3.Argeș6932941,03
4.Bacău82051282,04
5.Bihor65572403,21
6.Bistrița-Năsăud27391142,18
7.Botoșani32521001,68
8.Brașov96261622,7
9.Brăila3392521,24
10.Buzău3931751,21
11.Caraș-Severin2662761,95
12.Călărași1680331,11
13.Cluj93333284,61
14.Constanța57492591,7
15.Covasna2221352,33
16.Dâmbovița65111262,3
17.Dolj66112952,63
18.Galați6295531,38
19.Giurgiu1893851,34
20.Gorj2982551,39
21.Harghita30421023,00
22.Hunedoara4219111,92
23.Ialomița2136321,62
24.Iași107892082,08
25.Ilfov6015811,61
26.Maramureș4456542,81
27.Mehedinți2170391,34
28.Mureș53502933,32
29.Neamț62012422,06
30.Olt3600941,04
31.Prahova9644751,71
32.Satu Mare1813701,56
33.Sălaj28212084,76
34.Sibiu54042533,38
35.Suceava93761001,76
36.Teleorman31901112,22
37.Timiș92052834,15
38.Tulcea1504380,93
39.Vaslui4967701,5
40.Vâlcea50191312,3
41.Vrancea3515381,09
42.Mun. București357415943,73
43.120-17* 
 TOTAL241.3395.753 

*Numărul total de cazuri nealocate pe județe a fost rectificat

7 persoane, inclusiv cei doi manageri de spital și consilierul Kadas, au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile, în dosarul privind achiziția de echipamente medicale
Recomandări
7 persoane, inclusiv cei doi manageri de spital și consilierul Kadas, au primit mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile, în dosarul privind achiziția de echipamente medicale

Patru județe au rata de infectare peste 4 la mia de locuitori în ultimele 14 zile: Alba, Cluj, Sălaj și Timiș.

În București, rata de infectare este 3,73.

Rata infectare COVID-19 31 octombrie 2020
Rata infectare COVID-19 31 octombrie 2020

În România, 28.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.860 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.373 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Medic ATI întrebat dacă sunt sinceri cu pacienții COVID în stare gravă: ”Noi anunțăm pacienții care sunt conștienți”

Revista Scientific American, despre studiul unui imunolog român din Olanda: ”Vaccinul antigripal poate reduce riscul infectării cu COVID”

Americanii au realizat o aplicație care detectează asimptomaticii Covid-19 prin tuse înregistrată pe telefon

La ce clinică s-a tratat de COVID Anamaria Prodan și ce tratament a luat: „Am urmat schema asta pe care medicii lui...
PARTENERI - GSP.RO
La ce clinică s-a tratat de COVID Anamaria Prodan și ce tratament a luat: „Am urmat schema asta pe care medicii lui...
GEST FABULOS făcut de Monica Gabor pentru Irinel Columbeanu după ce acesta a ajuns sărac lipit
PARTENERI - PLAYTECH
GEST FABULOS făcut de Monica Gabor pentru Irinel Columbeanu după ce acesta a ajuns sărac lipit
Horoscop 5 decembrie 2020. Taurii își pot provoca singuri o pagubă sau mai multe mari sau mărunte
HOROSCOP
Horoscop 5 decembrie 2020. Taurii își pot provoca singuri o pagubă sau mai multe mari sau mărunte
Avertisment teribil al unui înalt oficial ONU: '2021 va fi un an catastrofal'. Ce va urma după pandemie
Știrileprotv.ro
Avertisment teribil al unui înalt oficial ONU: '2021 va fi un an catastrofal'. Ce va urma după pandemie
Vedeta apreciată în ţară, descoperită pe site-urile pentru adulţi! Şi-a pierdut locul de muncă deja şi nu va mai apărea la TV
Telekomsport
Vedeta apreciată în ţară, descoperită pe site-urile pentru adulţi! Şi-a pierdut locul de muncă deja şi nu va mai apărea la TV