Potrivit DNA, în perioada martie – mai 2010, Paul Robert Körner, comisar superior în cadrul Gărzii Financiare, ajutat permanent de colegul său, Gheorghe Dobrin, a pretins şi a primit de la doi denunţători, reprezentanţi ai unei societăţi comerciale din Bucureşti, suma totală de 13.000 lei pentru a nu lua măsuri legale în raport cu neregulile constatate în timpul verificării evidenţei contabile a firmei denunţătorilor.

Procurorii anticorupţie au dispus, miercuri, reţinerea celor doi comisari, după care anchetatorii au cerut instanţei arestarea acestora pentru 29 de zile, informează Agerpres.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.