Decizia dată de Tribunalul Suceava e cea mai severă la nivelul întregii ţări, din 89 şi până acum. Nicolae Muscă a fost găsit vinovat pentru că, vara trecută, a atacat patru femei, pe două ucigândule cu cruzime, şi a primit condamnare pe viaţă şi încă 100 de ani de închisoare cu executare pentru cele 11 capete de acuzare. El o va executa însă doar pe cea mai mare, de închisoare pe viaţă.
În 2009, Nicolae Florentin Muscă (30 de ani) a ieşit din puşcărie pentru bună purtare, deşi fusese condamnat, pentru că, în august 2005, a sechestrat şi a violat o adolescentă de 17 ani. În vara anului trecut, acesta a atacat patru femei întrun interval de câteva zile, două dintre ele fiind găsite fără suflare, una într-un tub colector de beton, cealaltă carbonizată în casa mistuită de flăcări. La ambele victime ucise, legiştii au confirmat că au fost violate.

Iată capetele de acuzare:

  1. omor deosebit de grav – detenţie pe viaţă
  2. viol – zece ani de închisoare
  3. omor calificat -25 de ani de închisoare
  4. furt calificat – 8 ani de închisoare
  5. violare de domiciliu – şase ani de închisoare
  6. tentativă de viol – cinci ani de închisoare
  7. tentativă de omor deosebit de grav -12 ani de închisoare
  8. violare de domiciliu – şase ani de închisoare
  9. viol – zece ani de închisoare
  10. furt calificat – opt ani de închisoare
  11. distrugere – zece ani de închisoare
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.