De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a fost cotat la 4,4524 lei, joi, față de 4,4215 lei, miercuri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5883 lei, miercuri, la 4,5981 lei, joi.

Curs valutar BNR din 16 aprilie 2020

ValutaSimbol16.04.202015.04.202014.04.202013.04.202010.04.2020
EuroEUR4.83604.83454.83274.82974.8277
Dolarul SUAUSD4.45244.42154.41504.41554.4115
Francul elvetianCHF4.59814.58834.58314.57084.5706
Lira sterlinaGBP5.55325.53275.53995.52225.5048
gramul de aurXAU246.3635243.8895244.2835239.9160239.8384
Dolarul australianAUD2.79882.80122.81952.80362.8005
Leva bulgareascaBGN2.47262.47182.47092.46942.4684
Dolarul canadianCAD3.15383.15353.17603.16343.1617
Coroana cehaCZK0.17870.17950.17990.17890.1788
Coroana danezaDKK0.64810.64760.64750.64690.6466
Lira egipteanaEGP0.28270.28000.28030.28040.2795
100 Forinti maghiari100HUF1.37931.37681.37171.36621.3678
100 Yeni japonezi100JPY4.13124.11814.10864.09074.0683
Leul moldovenescMDL0.24970.24750.24740.24430.2433
Coroana norvegianaNOK0.42220.42200.42880.43010.4319
Zlotul polonezPLN1.06651.06471.06181.05861.0621
Rubla rusescaRUB0.06000.05970.06010.05990.0599
Coroana suedezaSEK0.44250.44200.44330.44360.4444
Lira turceascaTRY0.64450.64480.65150.65430.6575
DSTXDR6.07276.04786.04226.03806.0323

Unde găsim cel mai bun curs din 16 aprilie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81744.85614.43044.4732
Alpha Bank4.77804.94804.36134.5324
Banca Feroviara4.80404.87404.37604.5060
Banca Romaneasca4.78484.93484.34894.5289
Banca Transilvania4.77004.90004.35004.5600
Bank Leumi4.78034.88284.35874.5447
BCR4.76404.90904.36504.5450
BRD SocGen4.75804.90804.35104.5340
CEC4.79004.87004.38004.4800
Credit Agricole4.79004.88004.40004.4900
Credit Europe4.79004.88004.38004.5000
First Bank (Piraeus)4.77004.88004.38004.4900
GarantiBank4.79554.87554.40164.4840
IdeaBank4.79304.87004.40304.4930
ING4.73794.93134.32294.4993
Intesa Sanpaolo Bank4.77554.87184.38834.4800
Libra Bank4.80004.93004.39504.5450
OTP Bank4.76004.90004.35504.5250
PatriaBank4.79154.87554.37854.5065
ProCreditBank4.77554.89204.38004.5170
UniCredit4.77004.89004.34744.5248

Sursa: banknews.ro

Citeşte şi:

Statuia lui Maradona din Buenos Aires are mască de protecție

Locuitorii din Mizil, lăsați fără apă zilnic. Furnizorul Hidro Prahova ridică din umeri: „E secetă, oamenii folosesc apa de la robinet pentru irigații”

Rafila: „Nu cred că vom reveni la viața de dinainte mai devreme de jumătatea anului viitor”

Anamaria Prodan, mesajul surprinzător transmis lui Reghe. L-a iertat: Greșelile sunt omenești
PARTENERI - GSP.RO
Anamaria Prodan, mesajul surprinzător transmis lui Reghe. L-a iertat: Greșelile sunt omenești
Ce se va întâmpla cu Reghe și iubita lui, în viitorul apropiat. O femeie celebră a dezvăluit tot
Playtech.ro
Ce se va întâmpla cu Reghe și iubita lui, în viitorul apropiat. O femeie celebră a dezvăluit tot
S-a apucat de videochat la 20 de ani. Reacția mamei după ce vecinii au aflat și i-au zis "Uite-o pe Miruna, e dezbrăcată"
Observatornews.ro
S-a apucat de videochat la 20 de ani. Reacția mamei după ce vecinii au aflat și i-au zis "Uite-o pe Miruna, e dezbrăcată"
Horoscop 19 octombrie 2021. Scorpionii trebuie să iasă din propria minte, cea care acum le condiționează deciziile
HOROSCOP
Horoscop 19 octombrie 2021. Scorpionii trebuie să iasă din propria minte, cea care acum le condiționează deciziile
Doi tineri bolnavi de Covid-19 au murit în curtea spitalului din Craiova. Nu aveau comorbidități
Știrileprotv.ro
Doi tineri bolnavi de Covid-19 au murit în curtea spitalului din Craiova. Nu aveau comorbidități
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Telekomsport
Frumoasa sportivă a ţării, şocată după ce şi-a făcut analizele. Ce rezultat a citit: "Homosexualitate, risc ridicat". "Diagnosticul" medicului a bulversat-o
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută
PUBLICITATE
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută