Update 14:00 Jurnaliștii Digi 24 spun că mercenarii închiriaseră mai multe camere de hotelurile din Capitală, pentru o săptămână, pentru a se infiltra la eventualele proteste. Mai mult, mercenarii aveau asupra lor o listă cu nume de politicieni și jurnaliști pe care să-i intimideze.

Întrebat de jurnaliști dacă avea de gând să meargă la vot cu macetele, Horațiu Potra a spus că da, voia să meargă să voteze.

Mașina în care a fost prins Horațiu Potra, în care era un întreg arsenal, a fost verificată cu ajutorul câinilor antrenați ai Poliției, pentru droguri și echipamente pirotehnice.

Update 13:45 Patru mașini au fost oprite în Ilfov, a transmis Poliția, iar 13 persoane au fost duse la audieri. Doi dintre șoferi erau sub influența substanțelor psihoactive. În total, au fost deschise patru dosare penale, două pentru infracţiuni de nerespectarea regimului privind materiile explozive, iar celelalte două sunt dosare de conducere sub influenţa substanţelor psihoactive.

„La controlul a patru autovehicule, poliţiştii au descoperit şi indisponibilizat mai multe obiecte contodente şi obiecte tăietor- înţepătoare( cozi de topor, o macetă, 2 cuţite tip briceag) precum şi 68 de articole pirotehnice din categoria F4.”,a transmis Poliţia judeţeană Ilfov, potrivit News.

Update 11:08 Horațiu Potra, șeful mercenarilor care îl păzesc pe Călin Georgescu a ajuns la sediul IPJ Prahova în cătușe. Acesta nu a făcut declarații.

20 de persoane duse la audieri

Alături de alți aproape 20 de persoane, Horațiu Potra se îndrepta cu un adevărat arsenal spre Capitală, după ce Călin Georgescu i-a îndemnat pe oameni să meargă în fața secțiilor de votare duminică dimineață.

În mașinile apropiaților lui Horațiu Potra au fost găsite arme albe, materiale pirotehnice și două pistoale.

arme găsite în urma perchezițiilor mașinilor apropiaților lui Horațiu Potra – Imagini Amator (1)Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 8

Polițiștii au desfășurat noaptea trecută o acțiune în județele Prahova, Dâmbovița, Ilfov și în municipiul București. Ei au oprit în trafic mai multe mașini, toate persoanele oprite fac parte din grupul lui Horațiu Potra, au transmis sursele Libertatea. 

Asupra persoanelor au fost găsite două pistoale, mai multe arme albe, precum cuțite, săbii, macete, bâte, dar și materiale pirotehnice.

Toți apropiații fostului mercenar se îndreptau spre București și aveau drept scop „deranjarea ordinii și liniștii publice”, au mai precizat surse din anchetă.

Mai mult, doi dintre șoferi au fost testați pozitiv la substanțe interzise.

Toată acțiunea polițiștilor a avut loc în jurul orei două, în noaptea de sâmbătă spre duminică.

Aproximativ 20 de persoane sunt la audieri și au fost întocmite mai multe dosare penale.

Un adevărat arsenal

Horațiu Potra, 54 de ani, și  Lup Andrei Florin, de 22 ani, din Mediaș, au fost opriți în trafic de polițiști în comuna Mănești, sat Gura Crivățului.

„Pe raza jud Prahova circula auto marca Mercedes, model G (…) în care se afla mai multe persoane care ar  deține arme și obiecte interzise la detinere cu scopul de a se deplasa in mun. Bucuresti.”, au spus surse pentru Libertatea.

În mașina lor au fost găsite:

  • un pistol marca UMAREX HDR, cal. 50, 
  • un dispozitiv de imprastiere gaze iritant lacrimogene cu aspect de pistol și butelia aferentă cu piper
  • o bucata articol pirotehnic tip petarda cat. F4 supusa autorizarii
  • un dispozitiv tip box
  • un topor
  • cinci cuțite tip briceag 
  • trei cuțite
  • doua lame de cutit
  • un baston telescopic

De altfel, în mașină a fost descoperită o sumă mare de bani, mai exact: 24.990 lei, 5.197 dolari, 200 coroane cehe, 100 de euro, 560.000 franci congolezi(900 de lei).

Acțiunile sunt în desfășurare, iar persoanele sunt conduse la sediul poliției pentru cercetări.

Potrivit surselor din anchetă, autoritățile se vor sesiza pentru săvârșirea infracțiunilor de „nerespectarea regimului armelor și munițiilor” și  pentru „operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept”.

De altfel, a fost reținut și șoferul mașinii în care se afla băiatul lui Horațiu Potra, duminică dimineață. Dorian Potra, de 18 ani, se afla în mașină cu Bogdan Lascu, când au fost opriți de Poliție pe Șoseaua București-Ploiești.

„În urma controlului efectuat asupra autoturismului, a fost găsit un pistol, pentru care deține permis de port arma, a mai fost găsit un rucsac tactic, o vestă tactică în care se aflau încărcătoare pentru airsoft din plastic, goale, și un cuțit tactic.”, potrivit Poliției Române.

Cine e Horațiu Potra

Horațiu Potra, mercenar și fost luptător în Legiunea Străină a candidat pentru funcția de primar al orașului Mediaș. El are o companie prin intermediul căreia trimite militari în Congo. 

În trecut, în 2011, a fost condamnat la mai bine de doi ani de închisoare cu suspendare în prima instanță, fiind învinuit că  a pus bazele unei grupări paramilitare care utiliza arme albe și de foc în antrenamente. În plus, se spune că Potra ar avea contracte cu grupul rus Wagner.

Denumit și șeful legionarilor care-l apără pe Călin Georgescu, Horațiu Potra se îndrepta alături de aproape 20 de persoane spre Capitală. Călin Georgescu, care candida împotriva Elenei Lasconi la alegerile prezidențiale, și-a îndemnat susținătorii să vină în fața secțiilor de votare duminică.

Duminică dimineața, Călin Georgescu a fost întâmpinat de zeci de susținători în Mogoșoaia, care huiduiau și cereau deschiderea secțiilor de votare. Candidatul independent a răspuns la câteva întrebări ale jurnaliștilor, înainte de a pleca din fața secției.

Un apel similar a avut și liderul AUR, care îi cheamă la vot, la ora 13 pe români, chiar dacă alegerile s-au anulat.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (10)
Avatar comentarii

1.revoo 08.12.2024, 11:57

La puscarie cu derbedeii impreuna cu seful lor

Avatar comentarii

TheWizardOfOz 08.12.2024, 12:30

Credeam că pe ăsta îl apără doar Dumnezeu...

Avatar comentarii

nakamoto 08.12.2024, 12:48

Trebuie arestati cei ce vor haos si sunt prorusi.

Vezi toate comentariile (10)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.