Starea de alertă s-a instituit, la nivel naţional, pe o perioadă de 30 de zile.

“Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă adoptă prezenta hotărâre: art. 1. Începând cu data de 15 mai 2020 se declară starea de alertă la nivel naţional pentru o perioadă de 30 de zile”, a declarat Marcel Vela, la finalul şedinţei CNSU.

Începând de vineri, în spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun, la muncă, se instituie obligativitatea purtării măştii, în sensul ca gura şi nasul să fie acoperite.

Declarația pe proprie răspundere este obligatorie din data de 15 mai doar pentru părăsirea localității. Diferența față de cea completată în timpul stării de urgență constă în motivele privind deplasarea în afara localității.



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.