Jaf la Muzeul Drents din Olanda. „Capodopere arheologice din România au fost furate”

„Capodopere arheologice din România au fost furate aseară în timpul unei spargeri la Muzeul Drents din Assen. Nimeni nu a fost încă arestat. Cu toate acestea, autorii pot fi văzuți pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere”, notează jurnaliștii de la Nederlandse Omroep Stichting.

De asemenea, site-ul cotidianului olandez Nederlands Dagblad anunță că „poliția și Muzeul Național de Istorie al României trebuie să discute dacă expoziția poate fi demontată și împachetată” și că „jaful a durat doar câteva minute”.

Poliția e în alertă maximă

RTV Drenthe, radiodifuzorul public regional din provincia olandeză Drenthe, titrează: „Jaf la Muzeul Drents, autorii fură comori arheologice din România după explozie”.

„Este o zi neagră. Nu doar pentru noi, ci și pentru Muzeul Național de Istorie din București, proprietarul colecției. Nu am trăit niciodată un incident atât de major în existența noastră”, spune și directorul muzeului, Harry Tupan, potrivit RTV Drenthe.

Poliția din Drents a precizat că sunt luați în calcul mai mulți suspecți și că au fost demarate investigații. Se analizează inclusiv imaginilor de pe camerele de supraveghere. În plus, o mașină suspectă a fost găsită incendiată în apropiere.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

AndreyRlz 25.01.2025, 23:18

Degeaba aveau doar camere de supraveghere, hoții dacă purtau masca și mănuși cum vor fi recunoscuți? Mașină din apropiere dacă avea numere false? Aici e o problema la acel ***, nu aveau paza non stop sau alarme deși găzduiau piese de milioane de euro înăuntru?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.