4444-265842-chh.jpg 4444-265841-ch1.jpg
Un profesor care ia 305 euro pe lună devine milionar în moneda europeană în 273 de ani  Pentru că se dezbracă zilnic în faţa calculatorului, o angajată de la videochat câştigă 2.300 de euro pe lună

Libertatea a calculat în cât timp ar reuşi să strângă un român de rând, să zicem un medic sau un profesor, o avere de un milion de euro, dacă nu ar cheltui nici un ban din salariu. Rezultatele au fost dezastruoase. Un profesor din România, care câştigă 305 euro pe lună, nici dacă ar trăi trei vieţi, nu i-ar fi suficiente pentru a deveni milionar în euro! Ar avea nevoie de 273 de ani ca să pună ban pe ban şi să lase strănepoţilor o avere consistentă.

Foarte greu le-ar fi femeilor de serviciu, care iau un salariu mediu de 167 de euro. Ele ar economisi milionul de euro în… “doar” 499 de ani! Cel mai bine stau însă angajatele de la videochat, care câştigă pe lună 2.300 de euro. Deşi e incredibil, ele pot strânge suma- ţintă în 36 de ani. Ar fi numai puţin brăzdate de riduri şi aduse de spate când îşi vor număra banii.

4444-265839-tb.jpg

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.