Protestul a fost convocat de mișcarea PRO, care nu este reprezentată în parlament și care a adoptat o linie naționalistă, pro-Moscova și antioccidentală.

Agenția de știri CTK a estimat participarea la aproximativ 10.000 de persoane, un număr mai mic decât cel înregistrat un eveniment similar din urmă cu un an, care a avut loc în perioada de vârf a creșterii prețurilor la energie în Europa.

„Astăzi am făcut încă un pas pentru a îndepărta din calea stânca reprezentată de guvernul domnului (prim-ministru Petr) Fiala”, a declarat liderul PRO, Jindrich Raichl, în fața mulțimii adunate în Piața Wenceslas din Praga.

https://www.youtube.com/watch?v=LM-5D0re78U

„Ei sunt agenți ai puterilor străine, oameni care îndeplinesc ordine, marionete obișnuite. Iar eu nu mai vreau un guvern marionetă”, a spus Raichl, afirmând că Republica Cehă ar trebui să se opună prin veto oricărei încercări a Ucrainei de a adera la NATO.

Sub actualul guvern, Republica Cehă a fost un aliat apropiat al Ucrainei, trimițând tancuri, lansatoare de rachete, elicoptere, obuze de artilerie și alte echipamente în ajutorul forțelor ucrainene care luptă împotriva invaziei ruse.

Raichl a salutat politicile naționaliste ale premierului ungar Viktor Orban ca pe un model de urmat și a cerut o alianță a țărilor din Europa Centrală pentru contracararea Bruxellesului.

De asemenea, el și-a exprimat sprijinul pentru fostul premier slovac Robert Fico, care a adoptat o poziție ferm antioccidentală înainte de alegerile din 30 septembrie.

Protestatara Marcela Hajkova, mamă a trei copii, a condamnat, printre alte politici, ajutorul militar acordat de guvern Ucrainei.

„Nu suntem o țară suverană, noi ascultăm de Bruxelles”, a spus ea. „De ce să trimită arme în Ucraina, de ce nu se străduiesc să obțină pacea?”, a afirmat femeia.

Protestatarii au criticat, de asemenea, modul în care guvernul gestionează economia, care a suferit o inflație de două cifre și a înregistrat performanțe sub cele ale altor state europene, producția neajungând încă la nivelurile de dinainte de pandemia de COVID.

Poliția a anunțat, într-o postare pe rețelele de socializare, că a reținut un bărbat prezent la miting care purta un ecuson al grupării ruse de mercenari Wagner, sub suspiciunea de susținere a genocidului, fără a oferi mai multe detalii.

Foto: Profimedia Images

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (12)
Avatar comentarii

Marica13 17.09.2023, 01:47

Stiu ei ce e mai bine ptr ei...

Avatar comentarii

Ion3laClaudia 17.09.2023, 02:30

Interesant

Avatar comentarii

Irinel 17.09.2023, 05:48

Este treaba lor.

Vezi toate comentariile (12)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.