Hun Sen a declarat că l-a notificat pe regele Cambodgiei, Norodom Sihamoni, cu privire la decizia sa și că regele a fost de acord.

Anunțul lui Hun Sen vine după ce Partidul Popular din Cambodgia, aflat la guvernare, a câștigat alegerile parlamentare din țară, primind 120 din 125 de locuri în Adunarea Națională (camera inferioară a parlamentului).

În prezent, fiul cel mare al actualului premier, Hun Manet, în vârstă de 45 de ani, este comandantul armatei.

Hun Manet are o diplomă de licență la Academia Militară West Point din SUA, un master la Universitatea din New York și un doctorat la Universitatea Bristol din Marea Britanie, ambele în economie.

Hun Sen este la putere de peste 38 de ani. El a preluat funcția de prim-ministru al Cambodgiei în ianuarie 1985.

FOTO: Hepta

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (6)
Avatar comentarii

mariussorin75 27.07.2023, 10:30

nu stuntem straini nici noi de astfel de practici

Avatar comentarii

durban22 27.07.2023, 08:19

Pana si acolo, nepotismul exista la modul cel mai tare,daca tatal preda stafeta fiului !!.

Avatar comentarii

AlexandraMilu 27.07.2023, 06:21

Din tata în fiu.... Sa nu se piardă tradiția

Vezi toate comentariile (6)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.