Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu au ajuns la Săvârşin încă de vineri şi vor rămâne la castelul regal din localitate până luni. Azi dimineață, ei au fost prezenți la slujba oficiată de însuși Arhiepiscopul Aradului, ÎPS Timotei Seviciu.

În Biserica Ortodoxă din comuna Săvârşin, acolo unde se află castelul regal, slujbe în memoria Reginei Ana se oficiază în fiecare zi, iar clopotele bisericii bat în fiecare seară.

margareta (2)

”A fost un om adevărat, devotat Regelui, devotat poporului cu care a fost în permanent contact şi mai ales celor de aici din Săvârşin, pe care i-a iubit, i-a preţuit, respectat şi a fost alături de comunitatea noastră când s-a putut. Regele Mihai şi Regina Ana veneau la slujbele oficiate în biserica noastră îndeosebi, în special, de Crăciun, la sărbătorile de iarnă, pentru că atunci petreceau mai mult timp aici, la Săvârşin. O femeie demnă, tenace, credincioasă, puternică şi în acelaşi timp şi mamă şi o familistă adevărată”, a declarat, părintele paroh al Bisericii Ortodoxe din comuna Săvârşin, Călin Mădăluţă, citat de Mediafax.

Înmormântată la Curtea de Argeș

La ieșirea din lăcașul de cult, Principesa Margareta a lăsat să se înțeleagă că nu este încă horărât dacă Regele Mihai va veni în țară pentru a participa la funeraliile soției sale, din cauza problemelor medicale.

”Nu pot să vorbesc despre asta”, a spus Margareta, care ulterior s-a întors către ziarişti şi a declarat că familia se va consulta, luni, cu medicii, privind posibilitatea venirii regelui în România.

”O să facem un anunţ, dar trebuie să ne consultăm cu medicii, cu regele şi cu sora mea, care este acolo, Maria”, a spus principesa, citată de News.ro.

Regina Ana, în vârstă de 92 de ani, a murit, pe 1 august la 13.45, la Spitalul din Morges, în Elveţia. Sicriul cu trupul neînsuflețit al reginei va ajunge în țară pe 9 august. De marți, 9 august 2016, ora 17.00, până miercuri, 10 august 2016, ora 18.30, corpul neînsuflețit al Reginei va fi așezat în Holul de Onoare al Castelului Peleș. În cursul serii, corpul neînsuflețit al Reginei va fi transportat de la Castelul Peleș la Sala Tronului din Palatul Regal din București, urmând ca sâmbătă, 13 august să fie înmormântată în necropola regală de la Curtea de Argeș.

A fost vedetă în anii 1980, iar acum a ajuns să doarmă de 4 ani într-un cimitir: „Muncești toată viața și agoniseala îți dispare în câteva clipe”
PARTENERI - GSP.RO
A fost vedetă în anii 1980, iar acum a ajuns să doarmă de 4 ani într-un cimitir: „Muncești toată viața și agoniseala îți dispare în câteva clipe”
BOMBĂ! Ramona Olaru a scăpat porumbelul, în direct la Antena 1. Dani Oțil și-a pus mâinile în cap: ‘Aoleu, nu la TV’
Playtech.ro
BOMBĂ! Ramona Olaru a scăpat porumbelul, în direct la Antena 1. Dani Oțil și-a pus mâinile în cap: ‘Aoleu, nu la TV’
A fost prins criminalul Elenei, românca ucisă cu sălbăticie în Italia: "Ce s-a întâmplat este de neimaginat!"
Observatornews.ro
A fost prins criminalul Elenei, românca ucisă cu sălbăticie în Italia: "Ce s-a întâmplat este de neimaginat!"
Horoscop 22 aprilie 2021. Fecioarele au nevoie de o concentrare reală pe ceea ce contează pentru ele
HOROSCOP
Horoscop 22 aprilie 2021. Fecioarele au nevoie de o concentrare reală pe ceea ce contează pentru ele
Un bărbat este acuzat că nu s-a prezentat la lucru timp de 15 ani, deși era plătit de spitalul unde lucra. Ce sumă a încasat
Știrileprotv.ro
Un bărbat este acuzat că nu s-a prezentat la lucru timp de 15 ani, deși era plătit de spitalul unde lucra. Ce sumă a încasat
Într-o singură zi, un român a devenit de aproape 4 ori mai bogat decât Ion Ţiriac. Cine este acum românul cu cea mai mare avere
Telekomsport
Într-o singură zi, un român a devenit de aproape 4 ori mai bogat decât Ion Ţiriac. Cine este acum românul cu cea mai mare avere
Ce vor să știe românii despre negocierea cu banca (Publicitate)
PUBLICITATE
Ce vor să știe românii despre negocierea cu banca (Publicitate)