Veştile sunt aşadar îmbucurătoare pentru Crăciun şi Revelion, dacă stăm să ne gândim că anul trecut, în perioada sărbătorilor, abia dacă a căzut un fulg de nea la munte.

Primul strat serios de omăt ar putea apărea chiar la jumătatea lunii noiembrie. Din păcate, tot începând cu această perioada ar trebui să ne aşteptăm şi la nopţi extrem de geroase.

„Tot după jumătatea lunii noiembrie e posibil să apară episoade cu temperaturi foarte scăzute noaptea, în situaţia în care cerul e degajat. Recordurile de temperatura pentru decembrie şi noiembrie fiind sub -20 de grade.  Nu sunt excluse că pentru câteva nopţi să avem şi astfel de temperaturi pe timpul nopţii”, a explicat la ProTV Florinela Georgescu, director executiv INMH.

Dar chiar şi în aceste condiţii, începutul de iarnă este catalogat de meterologi că fiind mai degrabă blând. Se întrevăd episoade cu viscol puternic în a două jumătate a lunii ianuarie şi în ferbuarie, aşa cum s-a întâmplat în ultimii ani.

Nu sunt însă excluse astfel de răbufniri nici la începutul lui decembrie. Sunt primele estimări şi multe lucruri se mai pot schimba.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.