Zilele trecute, Guvernul a trimis o contestaţie a legii la Curtea Constituţională, mo­tivând că nu există în bugetul statului cele 10 mili­arde de euro necesare pentru aceste creşteri salariale.

„Este o sinucidere curată a bugetului dacă se vor aloca aceste sume. Practic, nu sunt banii necesari pentru o asemenea creştere. Nu pot să îmi explic cum au votat parlamentarii o astfel de lege „, a spus Tăriceanu (foto).

Băsescu decide

Acum, majorarea lefurilor profesorilor şi creşterea pensii­lor este practic la mâna judecătorilor de la Curtea Constituţională, care vor trebui să hotărască, zilele acestea, dacă legea este sau nu constituţională. În acest timp, decizia aleşilor a condus la manifestări de stradă ale celorlalte categorii de bugetari, nemulţumite că nu au fost incluse în socotelile parlamentarilor. Dacă magistraţii Curţii Constituţionale vor da dreptate deputaţilor, atunci preşedintele Băsescu este cel care va hotărî dacă majorează sau nu salariile profesorilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.