Până acum pe medicii de la spitalul Mioveni din Argeș au avut noroc pentru că cele mai grave cazuri au fost transferate la alte spitale, însă acum lucrurile s-au schimbat. Fără specialiști de terapie intensivă, lupta cu noul coronavirus este considerată direct pierdută.

„Cei care lucrează în ATI sunt un fel de unități de elită. În ultima lună, medicii de ATI detașați au făcut reconvertire la locul de muncă și pregătirea unor asistenți din cu totul alte domenii, ceea ce a fost foarte greu. S-au descurcat minunat dar, la sfârșitul celor trei luni, erau absolut epuizați și oricum nu li s-a prelungit detașarea de către Spitalul Județean”, a declarat Horia Trăilă, manager Spital Mioveni pentru ObservatorNews.

De asemenea, cadrele medicale lucrează fără încetare.

„Sunt îmbrăcată în combinezon de la 08.30. Cel mai mult am stat în combinezon cinci ore încontinuu. În momentul acesta nu mai este niciun loc liber disponibil. Am făcut ultima internare aici. Suntem puțini, într-adevăr. Noi suntem detașați de la Spitalul Județean către Mioveni din aprilie”, a declarat o asistentă.

Între timp Nelu Tătaru, ministrul Sănătății, caută soluții.

„Vor fi detaşări de personal cu specialitate infecţioase şi de ATI. În acest moment noi avem în desfăşurare constituirea unui corp de voluntari, dar dacă nu vom avea acel corp de voluntari, vom face detaşările şi involuntar, în contextul Legii 136”,a  declarat ministrul Sănătății de mai multe ori.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.