Rubio a afirmat că mandatele de arestare emise pentru postări din social media sunt „inacceptabile”, în timp ce oficialii UE apără moderarea conţinutului ca luptă împotriva discursului instigator la ură şi a pornografiei infantile. Restricţiile privind vizitele în SUA reprezintă o escaladare evidentă din partea Washingtonului, scrie Reuters.

Rubio a declarat că politica de restricţionare a vizelor se va aplica tuturor cetăţenilor străini responsabili de cenzurarea libertăţii de exprimare protejate în SUA. El a spus că este inacceptabil ca oficialii străini să emită sau să ameninţe cu mandate de arestare pentru postările de pe reţelele sociale făcute de pe teritoriul SUA.

Dar Rubio nu a numit niciun caz specific de cenzură. Totodată, nu a numit ţări sau persoane specifice care ar fi vizate de noile măsuri ale Washingtonului.

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.