Steven Moos de 40 de ani, care s-a dat drept “doctorul Steven Hopping”, chirurg cunoscut pentru că a operat staruri de la Hollywood, a fost condamnat pentru falsificare de acte şi exercitare ilegală a medicinei, precizează cotidianul guvernamental Emarat Al-Youm.

Tribunalul a mai hotărât miercuri şi expulzarea sa din Emirate după ispăşirea pedepsei. Potrivit ziarului The National din Abu Dhabi, medicul american ar mai putea fi judecat pentru cel puţin două plângeri depuse de victime ale sale.

Bărbatul, care făcea operaţii estetice în vila sa de la periferia Dubaiului, a fost arestat în urma unei sesizări a unei cliente care a suferit complicaţii grave după o intervenţie chirurgicală: i s-a făcut o liposucţie în condiţii considerate “primitive”, mergând până la “punerea grăsimii într-o oală”.

Falsul chirurg a fost descoperit când o pacientă şi-a trimis cartea de vizită la adevăratul doctor Hopping, pentru a verifica dacă este vorba de aceeaşi persoană, notează Agerpres.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.