Ministrul de externe Cristian Diaconescu a spus că UNPR susţine actuala coaliţiei şi speră ca procedurile de constituire a noului Guvern să se finalizeze cât mai repede.
"Am discutat necesitatea ca procedurile constituţionale privind constituirea noului Guvern să se finalizeze cât se poate de rapid, deoarece instabilitatea politică ar dăuna foarte grav României. Până acum, stabilitatea a reprezentat credibilitate pentru România. Ne dorim ca noul Guvern să intre cât mai repede în activitate", a spus Diaconescu.
"UNPR susţine în continuare actuala coaliţie. Vom fi gata să participăm la constituirea unui nou guvern şi a unui nou program de Guvernare. În programul de guvernare UNPR va insista pentru ca actual normativ privind taxarea averilor mari şi foarte mari să fie bine subliniat"", a mai declarat ministrul de externe.























