De ce sunt bărbaţii infideli şi dependenţi de pornografie?

Potrivit unui studiu recent, admirarea îndelungată a unei femei cu corp în formă de clepsidră are acelaşi efect asupra creierului bărbaţilor ca şi în cazul consumului de alcool sau droguri.

Potrivit cercetării realizate oamenii de ştiinţă de la colegiul Georgia Gwinnett, privitul formelor unei femei activează părţi cerebrale asociate cu sentimentul de recompensă. 

Cercetătorii au precizat că descoperirea lor fundamentează credinţa generală conform căreia femeile voluptoase sunt mai atrăgătoare din punct de vedere sexual. 

Specialiştii au cerut unui grup de bărbaţi în jurul vârstei de 25 de ani să examineze fotografii cu posterioarele a şapte femei.

Apoi, voluntarilor le-au fost arătate poze cu acelaşi femei, realizate după ce acestea suferiseră operaţii estetice în urma cărora scăpaseră doar de grăsimea din jurul taliei.

După înregistrarea activităţii cerebrale a bărbaţilor, s-a constatat că în timp ce aceştia au privit fundul femeilor după operaţie, părţi ale creierului asociate cu sentimentul de răsplată dar şi cu reacţia la droguri şi alcool au devenit active.

"Aceste descoperiri ar putea ajuta la înţelegerea dependenţei de pornografie şi a altor tulburări asemănătoare, precum disfuncţia erectilă în absenţa pornografiei. De asemenea, pe baza acestor rezultate infidelitatea sexuală poate fi studiată într-o manieră ştiinţifică", a declarat unul dintre cercetători.

Votează articolul!

 
ziare powered by Distinct New Media