Intre 13 si 29 mai, o echipa de la National Geographic Channel va fi prezenta in Romania pentru a turna un documentar despre Dracula. Filmul – care se vrea a fi o abordare stiintifica a mitului vampirilor si totodata o separare a lui Vlad Tepes de mitul lui Dracula – il va avea ca gazda pe biologul Mark Benecke, supranumit „Dr. Maggot” (doctorul Vierme).
Filmarile vor avea loc la Bucuresti, Bran, Sighisoara, Poienari si Brasov, echipa vizitand, printre altele, morga din Capitala, castelul lui Vlad de la Poienari, pasul Borgo, Institutul Roman de Folclor, o camera medievala de tortura si alte locuri „bantuite” de vampiri.

Vezi pe Libertatea subiectele la română la Evaluarea Națională 2026!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.