Unde a fost Biserica în tot acest timp? La produs, în mare măsură. Cea mai conservatoare forță din societatea românească e roasă pe dinăuntru de nostalgii legionare.

Pofta retrogradă a BOR este vizibil depășită doar de lăcomie. Iar banii nu se găsesc la Vladivostok. Banii vin din lumea unde libertatea există pentru toți. Până și Becali o știe. Nu vinzi case în Pipera unora care s-au refugiat mintal în Nijni Novgorod și tânjesc după modelul economic nord-coreean.

BOR a fost răsfățată cu bani de la buget fără număr. Ce a întors în societate? Misiunea filantropică a Bisericii e o firimitură, o picătură într-un ocean.

Urlă popimea din rărunchi împotriva bărbaților în fustă care cad împreună în păcatul curviei. Ceea ce ar fi comic, dacă nu ar fi tragic și n-am ști pe ce lume trăim și cine cu cine și cum e murdărită și haina preoțească.

Generalizarea e mereu o greșeală. Dar să ne ierte Dumnezeu dacă BOR mai are autoritate morală să dea vreo lecție!

Iar pe plan internațional situația continuă să nu fie bună. Rușii nu sunt în stare să intre în secolul XXI, dar au forța de a-i întoarce pe alții în secolul XI înainte de Hristos.

Legea bâtei la adăpostul panslavismului pravoslavnic. Imperialismul rus: singurul imperiu care a lăsat în urmă doar crime, nefericire și propagandă care încă funcționează.

„Haiducii Dobrogei”, canalul de Telegram unde Eugen Sechila îl promova pe Călin Georgescu și organiza tabere de supraviețuire asociate cu legionarismul
Recomandări
„Haiducii Dobrogei”, canalul de Telegram unde Eugen Sechila îl promova pe Călin Georgescu și organiza tabere de supraviețuire asociate cu legionarismul

Rușii sunt maeștrii agitprop. Și ceaușismul a lăsat în urmă o propagandă funcțională. Bolșevicii știau meseria. Refugiații în imaginar de pe TikTok trăiesc în protocronismul lui Ceaușescu, în fanteziile sale cu daci.

Iar China a adus în lume un virus mai devastator decât coronavirusul. Cu TikTok a contribuit la imbecilizarea globală la un nivel epocal. Vulgarizarea e la cote fără precedent. Răul absolut există.

Românii luptă deja într-un război hibrid și până acum au rezistat. Cu greu.

Dar armata rinocerilor imuni la rațiune va fi și mai puternică dacă singura armă de apărare – educația – va continua să fie bătaia de joc a tuturor, deopotrivă a politrucilor și a societății.

Va fi mai puternică și dacă societatea nu primește urgent justiție și pacea socială pe care doar o distribuție onestă a resurselor o poate întreține. 

Foto ilustrativ: Shutterstock

Vezi Rezultate BAC 2025 – notele la Bacalaureat 2025 au fost afișate! Cum depui contestație la BAC 2025 – model contestație!

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (2)
Avatar comentarii

parpalache 28.05.2025, 13:28

Aștia continua sa fie in razboi cu...poporul român!Ala„needucat”!

Avatar comentarii

Realist2023 27.05.2025, 13:12

Bor mufata la banul public in vremurile pesedo-liberalilor a fost una dintre principalele cauze ale recrudescentei panslavismului si legionarismului in RO - si fenomenul continua, inclusiv cu plati masive pentru bisericile din Diaspora unde peroreaza tot felul de neo-legionari ! Trebuie pus piciorul in prag: ori esti "Biserica nationala", ori joci de partea rusilor !

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.