În ultimul meci, disputat joia trecută, au terminat la egalitate, 1-1, cu Slovacia, după ce au luat gol în minutele de prelungiri, la ultima fază (80+3). Chiar şi cu acest rezultat, juniorii români erau calificaţi, dacă în celălalt meci din grupă, Ungaria ar fi învins Georgia. Dar au avut încă o dată ghinion. Georgia a egalat, 2-2, în prelungiriile partide, minutul 80+2.

În cele din urmă s-au calificat Slovacia, 5 puncte, şi Georgia, 4 puncte. Tricolorii au avut tot 4 puncte, dar au terminat grupa pe locul 3, deoarece au pierdut partida cu gruzinii , 0-3. Ungaria a ocupat ultima poziţie, cu două puncte.

Antrenorul Adrian Boingiu este încă marcat de şocul ratării. I-a expirat contractul cu FRF, iar acum aşteaptă sentinţa Comisiei Tehnice.

„Nu pot să-mi revin! Nu-mi vine să cred cum am putut să ratăm calificarea. Când pierzi detaşat zici , dar noi am dominat grupa şi am ratat calificarea în ultimele două minute.

Noi am terminat meciul cu Slovacia, 1-1, după ce am fost egalaţi în minutele de prelungiri dintr-o fază fixă. În partida cealaltă, Ungaria conducea cu 2-1 Georgia. Copiii ţopăiau de bucurie. Eram calificaţi. Le-am zis să mai aşteptăm puţin, încă se mai juca. Parcă am avut gura aurită, Georgia a egalat în ultimele secunde şi ne-a suflat calificarea. Fatalitate! Copiii s-au prăbuşit pe gazon, în lacrimi”, a dezvăluit antrenorul lotului U17, pentru SportNews.ro

”Copiii s-au relaxat după victoria cu Ungaria”

Adrian Boingiu a continuat: „Dacă ar fi să-mi reproşez ceva ar fi faptul că nu am reuşit să-i ţin pe băieţi concentraţi şi după ce au câştigat meciul cu Ungaria. Au fost extrem de relaxaţi înaintea meciului cu Georgia. Nu am putut să-i fac să înţeleagă că Georgia îşi joacă ultima carte împotriva noastră, după ce pierduse primul joc, cu Slovacia. Îmi ziceau . Şi am pierdut 0-3, dar şi la 0-2 eram convins că putem întoarce rezultatul”.

Slovacia a făcut cinci puncte în prelungiri

Tehnicianul îşi reproşează că nu a fost mai ferm în finalul partidei cu Slovacia: „Am jucat impecabil, s-au dăruit. Am deschis scorul în minutul 10, prin Craiu. Am avut şi un penalty la Craiu. Slovacii nici nu mai atacau spre final. Le convenea şi lor scorul, deoarece, la 1-0 pentru noi, erau calificaţi cu patru puncte. Am pierdut însă mingea uşor şi am făcut un fault pe la 20-25 de metri, lateral stânga. Slovacii au aruncat mingea în careu şi au marcat. Poate ar fi trebuit să fiu mai ferm, să le cer fundaşilor să degajeze lung. Eram cu gândul şi la meciul Ungaria – Georgia. Ştiam că ungurii conduceau cu 2-1, şi eram calificaţi. Nu-mi imaginam însă că putem primii două lovituri cumplite în doar două minute cât a mai trecut până când Georgia a egalat Ungaria”. Slovacia a câştigat toate punctele prin goluri marcate în prelungiri: 4-3 cu Georgia (gol în minutul 80+1), 1-1 cu Ungaria (gol în minutul 80+4) şi 1-1 cu România (gol în minutul 80+3).

„În doi ani, fundaşul stânga Robert Neciu va ajunge la naţionala mare”

Adrian Boingiu pariază că şase-şapte jucători din lotul U17 vor ajunge la prima reprezentativă: „Până la urmă am pierdut pe mâna noastră calificarea. Dacă făceam un egal cu Georgia… Îmi este ciudă pentru copii, fiindcă vor pierde doi ani de competiţii internaţionale. Sunt sigur că, din generaţia asta, şase-şapte jucători vor ajunge la prima reprezentativă. Mă refer la portarul Daniel Vlad, la fundaşii Radu Boboc, Robert Neciu, la mijlocaşii Nicuşor Craiu, Vlad Dragomir sau la atacantul Robert Moldoveanu. Pe fundaşul stânga Neciu îl văd într-un an la naţionala de tineret, iar peste doi ani la naţionala mare. Este mai bun decât era Răzvan Raţ la vârsta lui”.

„Există un echilibru în toate. Naţionala mare a egalat Finlanda în ultimul minut şi s-a calificat la Euro 2016, iar noi am ratat calificarea la ultima fază. Viaţa merge mai departe. Tragedia din clubul Colectiv mă face să privesc altfel eşecul”, Adrian Boingiu – antrenor România U17

Vineri seară, în clubul bucureştean Colectiv, 30 de persoane au murit, iar peste 180 au fost rănite, în urma unui incendiu declanşat de la artificii aprinse în faţa scenei unde avea loc un concert al trupei rock Goodbye Gravity. Un număr de 146 de răniţi au fost internaţi în 12 spitale din Capitală, mai mult de jumătate dintre aceştia fiind în stare gravă sau critică, prognosticul medicilor în cazul acestora fiind foarte rezervat.

În prezent, în spitalele din Capitală, mai sunt internaţi aproximativ 130 de răniţi.

Cine este fosta amantă a lui Giovanni Becali. Incredibil ce i-a făcut impresarului, e scandal cât casa
BOMBĂ! Un medic celebru din România anunță când se termină pandemia de Covid-19: ‘Gata, dispare’
Anastasia, o multimilionară în vârstă de 33 de ani, ucisă de iubitul său pentru că l-a făcut leneş. Bărbatul, un jucător de polo profesionist, condamnat la 15 ani de închisoare, în Muntenegru
Horoscop 21 septembrie 2021. Balanțele sunt motivate să facă tot ce trebuie pentru a schimba anumite aspecte ale vieții lor