Sandra Izbaşa, aur neaşteptat

5 august: gimnasta Sandra Izbaşa (22 de ani) a izbucnit în lacrimi, fericită că a câştigat medalia de aur în finala probei de sărituri din cadrul Olimpiadei de la Londra (Anglia). Ea nu se aştepta să devină campioană olimpică, dar marea favorită a întrecerii, americanca McKayla Maroney, a ratat aterizarea la cea de-a doua săritură, “oferindu-i” româncei cea mai preţioasă medalie.

Ana Maria Brânză, în genunchi pe planşă

Câtă durere! Ce fericire! Iată câteva dintre cele mai emoţionante momente surprinse la competiţiile sportive din 2012
4 august: ieşite din lupta pentru medalii la individual, spadasinele românce sperau să urce pe podiumul olimpic de la Londra cu echipa. Nu s-a întâmplat aşa! Învinsă (45-38) în sferturile de finală de Coreea de Sud, reprezentativa noastră a pierdut (36-45) şi meciul cu Germania, clasându-se pe locul 6. În timpul ultimei dispute, fetele au evoluat marcate serios de eşec, iar Ana Maria Brânză (28 de ani) a îngenuncheat pe planşă, cu chipul scăldat de lacrimi.

Căprioriu, extaz pentru argint

30 iulie: judoka Corina Căprioriu (26 de ani) a fost în extaz datorită victoriei obţinute în faţa americancei Marti Malloy în semifinala categoriei 57 de kilograme a Jocurilor Olimpice de la Londra. În aceeaşi zi, românca a pierdut prin descalificare meciul pentru medalia de aur cu japoneza Kaori Matsumoto. Argintul câştigat la Londra e cea mai mare performanţă a ei.

Ponor, în lacrimi din cauza bârnei

7 august: finala olimpică la bârnă a fost una cu un final tensionat. Iniţial, după ce toate sportivele şi-au încheiat exerciţiile, Cătălina Ponor (25 de ani) ocupa locul 3, cu 15,200 de puncte. Românca n-a obţinut însă medalia de bronz, fiind depăşită de americanca Alexandra Raisman (15,600p) în urma unei contestaţii. Decizia arbitrelor a fost primită cu fluierături de o parte a publicului prezent în Greenwich Arena din Londra.

Lucian Bute, sfârşitul unui mit

26 mai: aşa arăta Lucian Bute (32 de ani) după prima înfrângere din cariera lui de boxer profesionist. Gălăţeanul a fost umplut de sânge de britanicul Carl Froch la Nottingham (Anglia). Pugilistul român a pierdut prin K.O. în repriza a cincea şi a fost deposedat de centura de campion mondial IBF la categoria supermijlocie.

Roxana Cocoş, explozie de bucurie

1 august: halterofila Roxana Cocoş (23 de ani) şi-a manifestat exploziv bucuria provocată de câştigarea medaliei de argint în finala categoriei 69 de kilograme de la Jocurile Olimpice găzduite de capitala Angliei.

CFR Cluj a făcut istorie

5 decembrie: CFR Cluj a obţinut cea mai mare victorie a fotbalului românesc în Liga Campionilor: 1-0 pe terenul lui Manchester United. Chiar dacă rezultatul nu i-a ajutat să prindă “optimile” Ligii, ardelenii au sărbătorit succesul istoric la sfârşitul partidei, iar brazilianul Luis Alberto a plecat acasă cu mingea cu care a rupt plasa porţii engleze.

„M-a bătut cu sete pe spate cu o coardă de cauciuc" | Scandal IMENS după decizia inexplicabilă din sportul românesc!
Anamaria Prodan continuă dezvăluirile ȘOCANTE: ”Reghecampf e șeful mafiei...
Cum a fost găsit Petrișor, românul care a dispărut la granița dintre Slovacia și Ungaria. Mesajul familiei
Horoscop 23 iunie 2021. Taurii dezleagă enigme vechi și deschid uși care păreau bine ferecate pentru ei
Bărbat din Neamț, dispărut misterios în Slovacia. A plecat să cumpere apă și de atunci este de negăsit
VIDEO | Moment ULUITOR în direct. Vedeta TV n-a realizat că nu poartă lenjerie intimă
1.000mp de ziduri devin opere de artă ce purifică aerul din București (PUBLICITATE)