Tenis Libertatea > Sport > Tenis

Dimitrij Ovtcharov și Li Jie au câștigat Top 16 Europa la tenis de masă. Recordul lui Ovtcharov / GALERIE FOTO

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Luni, 06 februarie 2017, 00:08

Dimitrij Ovtcharov și Li Jie au câștigat Top 16 Europa la tenis de masă, care s-a desfășurat în Antibes (Franța).

Campionul german a devenit primul jucător din istoria de 47 de ani a competiției care câștigă trofeul pentru a treia oară consecutiv.

Dimitrij Ovtcharov l-a învins în finală pe rusul Alexander Shibaev, cu scorul de 4-2 (11-8, 12-14, 11-5, 11-13, 11-8, 11-8).

Dimitrij Ovtcharov s-a bucurat sus pe masă pentru trofeul câștigat FOTO: ittf.com

Bronzul i-a revenit francezului Simon Gauzy, care l-a învins în finala mică pe ucraineanul Kou Lei, scor 4-0 (11-6, 11-3, 11-9, 16-14),

La feminin, Li Jie, apărătoarea olandeză de origine chineză, a dispus în finală de Solja Petrissa (Germania), scor 4-1 (11-7, 7-11, 11-3, 11-6, 11-0).

Li Jie jubilează FOTO: ittf.com

Medalia de bronz a fost adjudecată de Sabine Winter (Germania), care a învins-o în finala mică pe austriaca de origine chineză Jia Liu, scor 4-3 (11-6, 8-11, 11-8, 11-5, 2-11, 7-11, 11-9).

România a avut două jucătoare calificate în primele 8. Bernadette Szocs a ocupat locul 6,  în timp ce Daniela Dodean-Monteiro a ocupat locul 8.

Elizabeta Samara, campioana europeană din 2015, a fost operată de menisc și a ratat participarea la competiția de la Antibes.

Clasamente 1-8