Campionul german a devenit primul jucător din istoria de 47 de ani a competiției care câștigă trofeul pentru a treia oară consecutiv.

Dimitrij Ovtcharov l-a învins în finală pe rusul Alexander Shibaev, cu scorul de 4-2 (11-8, 12-14, 11-5, 11-13, 11-8, 11-8).

Dimitrij Ovtcharov s-a bucurat sus pe masă pentru trofeul câștigat FOTO: ittf.com

Bronzul i-a revenit francezului Simon Gauzy, care l-a învins în finala mică pe ucraineanul Kou Lei, scor 4-0 (11-6, 11-3, 11-9, 16-14),

La feminin, Li Jie, apărătoarea olandeză de origine chineză, a dispus în finală de Solja Petrissa (Germania), scor 4-1 (11-7, 7-11, 11-3, 11-6, 11-0).

Li Jie jubilează FOTO: ittf.com

Medalia de bronz a fost adjudecată de Sabine Winter (Germania), care a învins-o în finala mică pe austriaca de origine chineză Jia Liu, scor 4-3 (11-6, 8-11, 11-8, 11-5, 2-11, 7-11, 11-9).

România a avut două jucătoare calificate în primele 8. Bernadette Szocs a ocupat locul 6,  în timp ce Daniela Dodean-Monteiro a ocupat locul 8.

Elizabeta Samara, campioana europeană din 2015, a fost operată de menisc și a ratat participarea la competiția de la Antibes.

32543000422_b8521e6c62_kIcon photoVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 6

„Am rămas marcată ce îi plăcea..” O fostă amantă a lui Cristiano Ronaldo, dezvăluiri fără perdea: „Mi-am îndeplinit o fantezie cu el”
Prinsă în pădure cu AMANTUL! O celebră PREZENTATOARE de la noi și-a spulberat căsnicia
Ultimul mesaj al unei mame din Anglia pentru soțul ei, înainte să moară într-o cameră alăturată: ”Ai câștigat!”
Horoscop 10 mai 2021. Vărsătorii caută stabilitatea, dar prin mijloace greșite, apelând la trucuri incorecte
Anunț important pentru românii care vor lucra în străinătate. Ce se va întâmpla cu ei
Handbalista româncă celebră, bătută şi violată: "M-a chemat în cameră şi...". Cine e agresorul: primele informaţii
Cum să-ți faci manichiura french perfectă, la tine acasă (Publicitate)