Lampaerts a fost urmat în clasamentul final de doi ciclişti de la echipa Groupama FDJ, francezul Arnaud Demare, la o secundă, şi elveţianul Stefan Kueng, la trei secunde.

Grosu a sosit al 20-lea, la 1 min 35 sec de învingător.

Etapa a patra, ultima, a fost câştigată de italianul Elia Viviani (Deceuninck Quick-Step), cronometrat pe cei 142,1 km, dintre Hlohovec şi Senica, cu timpul de 03 h 17 min 36 sec. Pe locul secund s-a clasat francezul Demare, iar al treilea a fost norvegianul Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), ambii înregistraţi cu acelaşi timp. Grosu a terminat pe locul al 13-lea, în acelaşi timp cu învingătorul.

—–

Rutierul român Eduard-Michael Grosu (Delko Marseille Provence) a câştigat, joi, etapa a doua a Turului ciclist al Slovaciei, desfăşurată între Bardejov şi Ruzomberok, informează Agerpres.

Grosu a fost cronometrat pe 226,6 km cu timpul de 05 h 46 min 42 sec, fiind urmat, cu acelaşi timp, de belgianul Yves Lampaert (Deceuninck – Quick-Step) şi de francezul Arnaud Demare (Groupama FDJ), etc.

Eduard Grosu, locul 20 în Turul Slovaciei 2019

Lampaert este noul lider al cursei, fiind urmat de elveţianul Stefan Kueng (Groupama FDJ), la 3 secunde, şi de polonezul Kamil Fradek (CCC Team), la 13 secunde, etc.

Grosu se află pe locul 39, la 52 de secunde de lider.

Vineri va avea loc etapa a treia, Ruzomberok – Hlohovec, pe distanţa de 200,6 km.

Citeşte şi:

Turul Ciclist al României 2019 s-a încheiat în Capitală. Victorie pentru olandezul Molenaar

Eduard Novak, bronz la Mondialele de paraciclism din Olanda

La 31 de ani de la Revoluție, un fost șef militar rupe tăcerea. Șocant ce s-a întâmplat cu cadavrele soților Ceaușescu. Unde au fost aruncate
ȘOC total! În ce hal a ajuns Irinel Columbeanu. Oamenii de pe stradă au rămas fără cuvinte
PARTENERI - PLAYTECH
Horoscop 24 septembrie 2020. Berbecii au parte de probleme destul de ciudate în relațiile de parteneriat
Un cuplu celebru, găsit fără suflare în propria casă! Ce a descoperit poliţia la faţa locului