POLONIA – PORTULAGIA 1-1 (3-5, după loviturile de departajare)

Au marcat: Lewandowski (2) / R. Sanches (33)

Milik – gol: 2-2.

Renato Sanches – gol: 2-1.

Lewandowski – gol: 1-1.

Cristiano Ronaldo – gol: 1-0.

Minutul 120: S-au terminat și prelungirile, fără mari ocazii, iar acum se trece la loviturile de departajare.

Minutul 109: Un spectator a intrat pe teren și meciul a fost întrerupt vreo 30 de secunde. Ținta era Ronaldo!

Portugalia

Minutul 92: Ronaldo n-a putut să profite de o minge bună.

Minutul 91: Au început prelungirile.

Minutul 90+3: După o a doua repriză dezamăgitoare, nimeni n-a mai marcat și se intră în prelungiri.

Minutul 64: Mare ocazie pentru portughezi: șutul lui Cedric Soares a trecut la o palmă de poartă.

Minutul 46: A început partea a doua.

Minutul 45+1: Pauză.

Minutul 33: GOOOL PORTUGALIA. Tânărul Renato Sanches, jucător proaspăt transferat de Bayern Munchen, a reușit primul său gol în națională, cu un șut superb cu stângul, de la marginea careului. Mingea a fost și ușor deviată de Glik.

Minutul 31: Ronaldo a căzut în careul polonez după un duel cu Glik și a cerut penalty. Polonezul a avut o mână pe spatele jucătorului portughez.

Minutul 29: În sfârșit, au nimerit și portughezii poarta lui Fabianski, dar șutul lui Ronaldo n-a fost foarte periculos.

Minutul 17: Lewandowski e din nou aproape de gol, dar șutul său a fost prins de Rui Patricio. Și Milik ratase cu două minute mai devreme. Lusitanii nu se regăsesc nici în atac, nici în apărare.

Minutul 2: GOOOL POLONIA. Grosicki a centrat de pe stânga, iar Robert Lewandowski a marcat cu un șut puternic, din careu, primul său gol la acest turneu final!

Minutul 1: Meciul a început.

POLONIA – PORTUGALIA 1-1 (3-5 după loviturile de departajare)

Lewandowski (2) / R. Sanches (33)

POLONIA: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki – Lewandowski, Milik. Selecționer: Adam Nawalka

PORTUGALIA: Rui Patricio – Adrien Silva, Pepe, Fonte, Eliseu – William Carvalho – Joao Mario, Renato Sanches, Adrien Silva – Nani, Cr. Ronaldo. Selecționer: Fernando Santos

Arbitru: Felix Brych (Germania)

Confruntarea de pe stadionul Velodrome din Marsilia le găsește în situații diferite pe vedetele celor două echipe. Robert Lewandowski (27 de ani) a venit în Franța din postura de golgheter al preliminariilor, dar la turneul final încă nu a marcat. Cristiano Ronaldo (31 de ani) a început prost Euro, dar în ultimele două meciuri a dat senzația că a revenit la forma care l-a consacrat.

Pe hârtie, atuul Poloniei pare apărarea, al Portugaliei – ofensiva. Leșii au primit un singur gol până acum, de patru ori mai puțin decât lusitanii. În total, formația antrenată de Adam Nawalka a încasat doar trei “boabe” de la începutul anului!

Robert Lewandowski nu a mai marcat pentru Polonia din noiembrie 2015 (4-2 cu Islanda, într-un amical)

Cu toate acestea, Robert Lewandowski se află sub o presiune considerabilă. Atacantul lui Bayern München a câștigat titlul de golgheter al Bundesligii și a fost cel mai bun marcator al preliminariilor Euro 2016 (13 reușite), performanțe datorită cărora lumea să aștepta să facă spectacol și la turneul final.

Polonezul a fost scuzat de selecționer

Numai că Lewa a rămas pe sec în toare cele patru partide disputate de Polonia în Franța! “Știu că mulți consideră că treaba atacanților e să înscrie, dar nu sunt îngrijorat pentru Robert. Chiar dacă nu a marcat, Robert a ajutat foarte mult echipa”, a declarat Nawalka.

De partea cealaltă, portughezii au o defensivă permeabilă și, prin urmare, vor aplica principiul “cea mai bună apărare e atacul”. Teoretic nici nu le e greu s-o facă, pentru că îl au în echipă pe Cristiano Ronaldo, unul dintre cei mai buni oameni de gol din istorie.

Cristiano Ronaldo va egala recordul lui Michel Platini (9 goluri la Euro), dacă va înscrie în poarta Poloniei

Atacantul lui Real Madrid nu a înscris în primele două partide de la Euro, dar în ultimele două a fost decisiv: dubla sa din meciul cu Ungaria a asigurat calificarea lusitanilor în optimile de finală, fază în care șutul său din minutul 117 al duelului cu Croația a fost respins greu de Subasici, oferindu-i pe tavă lui Quaresma șansa de a înscrie golul calificării în sferturi. “Noi credem în Cristiano! Cu el în echipă, Portugalia poate câștiga Euro 2016”, a declarat fundașul Jose Fonte.

Echipele probabile

POLONIA-PORTUGALIA (astăzi, ora 22.00, Pro TV, Dolce Sport 1)

Polonia: Fabianski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Krychowiak, Maczynski – Blaszczykowski, Grosicki – Milik – Lewandowski. Antrenor: Adam Nawalka

Portugalia: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu – William Carvalho – Joao Mario, Adrien Silva – Joao Moutinho – Nani, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos

Stadion: Velodrome (Marsilia)

A fost vedetă în anii 1980, iar acum a ajuns să doarmă de 4 ani într-un cimitir: „Muncești toată viața și agoniseala îți dispare în câteva clipe”
Medicul Adrian Marinescu, adevărul halucinant despre reinfectările cu covid-19 după vaccinare
Război în lumea clanurilor din Timişoara. Un interlop jură răzbunare duşmanilor cu pistolul în mână: ”Pe mine nu mă omorâţi, bă!”
Horoscop 22 aprilie 2021. Fecioarele au nevoie de o concentrare reală pe ceea ce contează pentru ele
Ce și-a scris pe mână fostul polițist Derek Chauvin înainte să fie dus în arest. FOTO
Josnic! Tânăra a primit 60.000 de euro pentru partida de amor filmată cu bărbatul celebru al ţării: "M-am simţit umilită". El e idolul naţiunii