Everton, victorie la limită cu Manchester City, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii Angliei / VIDEO
Sport Libertatea > Sport

De Petre Dobrescu,

Formația Everton s-a impus la limită, cu scorul de 2-1, în fața echipei Manchester City, într-o partidă din cadrul primei manșe a semifinalelor Cupei Ligii engleze de fotbal, disputată miercuri seara pe stadionul Goodison Park din Liverpool.

Gazdele au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin argentinianul Ramiro Funes Mori (min.45+1), însă City a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin spaniolul Jesus Navas (min.76). Bucuria jucătorilor din Manchester a durat însă doar două minute, belgianul Romelu Lukaku aducând-o din nou în avantaj pe Everton în minutul 78, când a stabilit rezultatul final al întâlnirii.

VIDEO, AICI.

Meciul retur va avea loc pe 27 ianuarie, iar Everton speră într-o calificare în finala competiției, unde ar putea da peste marea sa rivală locală, FC Liverpool, care a învins-o marți în deplasare, cu 1-0, pe Stoke City, în primul joc din manșa întâi a semifinalelor Capital One Cup, denumirea oficială a Cupei Ligii engleze.

Rezultate:
Marți
Stoke City – FC Liverpool 0-1
A marcat: Jordan Ibe (min.37)

Miercuri
Everton – Manchester City 2-1
Au marcat: Ramiro Funes Mori (45+1), Romelu Lukaku (78), respectiv Jesus Navas (76).

Meciurile retur se vor disputa pe 26 și 27 ianuarie, finala fiind programată în data de 28 februarie, pe Stadionul Wembley din Londra.

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc
Klaus Iohannis, surprins cu ALTĂ femeie la Ziua Marinei. Cine e bruneta cu care a defilat azi, de Sfântă Mărie. Unde e Carmen?!