Gloria trebuia să nu piardă la ERD pentru a merge mai departe şi a controlat meciul de la un capăt la altul, fără a reuşi să se desprindă decisiv, iar pe final a fost la un pas să fie învinsă.

În prima repriză, formaţia ardeleană a avut în două rânduri avantaj de două goluri, 7-5 şi 8-6, dar la pauză scorul a fost egal, 12-12. În partea secundă, Gloria a avut aproape permanent avantaj de unu-două goluri, dar şi-a făcut singură finalul dificil.

Veterana Valentina Ardean-Elisei, golul calificării

La 23-21, jucătoarele antrenate de Horaţiu Paşca au ratat două atacuri consecutive şi a încasat două goluri, iar apoi pe atac arbitrele au dictat fault ofensiv, Ilina fiind eliminată pentru aruncare după fluierul arbitrelor, deşi decizia nu a fost una clară. Gloria a primit şi a doua eliminare, după protestele lui Paşca, iar ERD a înscris pentru 24-23, cu 16 secunde înainte de final. Valentina Ardean-Elisei a reuşit golul calificării în ultima secundă.

Refugiatele din Timișoara care au reușit să pună pe picioare o școală pentru elevii ucraineni. „Aici am ajuns ca fugari, dar am rămas, că părinții mei au găsit ceva interesant la oraș”
Recomandări

Pentru Gloria au marcat Daniela Raţiu 6 goluri, Valentina Ardean-Elisei 5, Diana Ilina 5, Nicoleta Dincă 3, Laura Pristăviţa 2, Natalia Vasilevskaia 1, Andreea Tetean 1, Magdalena Paraschiv 1.

În celălalt meci al grupei, MKS Lublin SA a fost învinsă acasă de Odense Handbold cu 33-20.

• În clasamentul final al Grupei C, Odense Handbold a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 7 puncte, ERD, 6 puncte, MKS Lublin SA, 1 punct. Primele două clasate s-au calificat în sferturi.

Măgura Cisnădie a fost învinsă fără drept de apel de Siofok KC Hungary, cu scorul de 34-22 (15-12), duminică, în deplasare, în ultimul său meci din Grupa B a Cupei EHF la handbal feminin.

Înaintea meciului Podravka Vegeta Koprivnica – Kobenhavn Handbal, pe primul loc de află Siofok KC Hungary, 10 puncte, Podravka, 8 puncte, Kobenhavn Handbal, 4 puncte, Măgura, 0 puncte. Primele două s-au calificat în sferturile de finală.

Sursa: Agerpres

„E cel mai inteligent om din lume și n-a muncit o zi în viața lui”. Românul în fața căruia își scoate Ion Țiriac pălăria
GSP.RO
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Suma pe care a luat-o Vica Blochina pentru luna petrecută la Survivor! Românii muncesc mult şi bine pentru banii ăştia
Îl recunoști? Era unul dintre cei mai cunoscuți cântăreți de la noi, dar viața lui s-a schimbat după ce a divorțat de fosta soție, în doar un minut
Viva.ro
Cabană din Făgăraș, lovită de o avalanșă puternică. Valul de zăpadă a acoperit mașinile turiștilor și a pătruns în unele camere
Ce a descoperit Paza de Coastă americană, după ce s-a chinuit să salveze un bărbat care a cerut ajutor
Runele pentru februarie 2023: cele mai norocoase și ghinioniste zile. Mihai Voropchievici, atenționare pentru Gemeni!
FANATIK.RO
Adrian Mititelu a cedat clubul FC U Craiova. Cine sunt noii proprietari ai echipei: ”Nu mai sunt patronul!” Lovitură de teatru în Bănie