HCM Baia Mare a câştigat derby-ul cu CSM Bucureşti. Ardelencele şi-au consolidat primul loc
Sport Libertatea > Sport

HCM Baia Mare a câştigat derby-ul cu CSM Bucureşti cu scorul de 24-21. Campioana României şi-a consolidat fotoliul de lider, având opt victorii în nouă meciuri.

Bucureştencele au dominat prima repriză. Băimărencele au fost pentru prima oară în avantaj înainte de pauză, când conduceau cu 12-11.

Golurile HCM-ului au fost înscrise de  Eliza Buceschi – 6 goluri, Gjeorgjevska 4, Nechita 4, Do Nascimento 3, Marin 3, Elisei 2, Lobaci 1, Makeeva 1, în timp ce pentru CSM au marcat: Torstenson – 7, Rodrigues 4, Martin 3, Da Silva 2, Cavaleiro 2, Tivadar 1, Vărzaru 1, Curea 1.

HCM conduce în Liga Naţională, cu 24 de puncte (9 meciuri), urmată de SCM Craiova, 21 p (8 m), CSM Bucureşti, 20 p (9 m), Corona Braşov, 19 p (8 j), HC Dunărea Brăila, 18 p (8 m).