09 Feb. 2018 19:55

Liga I, etapa a 24-a: ACS Poli Timișoara – FC Voluntari. Meci nebun, decis în prelungiri. Gol dedicat pentru mama decedată

Liga I, etapa a 24-a: ACS Poli Timișoara - FC Voluntari (vineri, 18.00, Digi, Dolce, Look). Partida de pe stadionul ”Dan Păltinișanu” se va constitui în al zecelea duel direct în Liga 1 Betano, precum și debutul lui Leo Grozavu pe banca bănăţenilor.

ACS Poli Timișoara – FC Voluntari 2-3

Au marcat: Al. Popovici (49), Artean (69) / Ad. Bălan (10, 71), A. Voicu (90+1)

VIDEO, AICI și AICI.

REACȚII

Andrei Artean (ACS Poli Timișoara), cu vocea strangulată de lacrimi: 'Dedic gol mamei mele decedată și fiicei mele'.

Min. 90+1: GOL FC VOLUNTARI, 2-3. Oaspeții au dat lovitura în primul din cele patru minute de prelungiri, printr-un jucător intrat pe teren de scurt timp. Intrat în joc în minutul 83 în locul lui Ivanovici, Voicu a reluat spectaculos centrarea din lovitură liberă a lui Daniel Benzar.

Min. 81: FC Voluntari a ratat șansa de a prelua conducerea. Adrian Bălan a tras peste poartă lovitura de la 11 metri.

Min. 71: GOL FC VOLUNTARI, 2-2. Avantajul gazdelor a durat doar două minute. Adrian Bălan a egalat cu un şut imparabil aproape de vinclu, din interiorul careului

Min. 69: GOL ACS POLI, 2-1. Extrem de inspirat Leo Grozavu. Abia intrat pe teren, Artean a marcat cu un şut senzaţional, de la aproximativ 20 de metri. Portarul ilfovenilor a plonjat, dar nu a putut interveni la execuţia impecabilă a jucătorului gazdelor

Min. 49: GOL ACS POLI, 1-1. Început de repriză cum nu se putea mai bun pentru gazde. Popovici a egalat cu un şut din interiorul careului, profitând de indecizia fundaşilor adverşi, care nu au reuşit să respingă mingea la un duel cu Velcotă

Min. 10: GOL FC VOLUNTARI, 0-1. Ilfovenii au marcat prin Bălan, care l-a învins pe Straton cu un şut din interiorul careului. Atacantul oaspeţilor s-a debarasat de marcaj cu o preluare de efect, care i-a permis să rămână singur cu portarul bănăţenilor

Echipele de start

ACS Poli (4-2-3-1): Straton – Străuţ, Melinte, Şeroni, Neagu – Zaluschi (46 Doman), Vaşvari – Ciucur, Croitoru (64 Artean), A. Popovici – Velcotă (cpt.). Antrenor: Leo Grozavu.

Rezerve: Curileac – Khubutia, Enescu, Bîrnoi, Cochintu

Voluntari (4-4-1-1): Petrariu – Pleaşcă, Achim, Cazan, Bucurică – Căpăţână (64 Deac), Răuţă, C. Lazăr (cpt.), D. Benzar – Ivanovici – Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Rezerve: Balauru – Voicu, Novac, Pîrcălabu, Leasă, Horj

Arbitri: Sebastian Colţescu – Mircea Orbuleţ, Bogdan Velicu.

Până acum, ilfovenii au cinci victorii contra lui Poli, inclusiv una pe stadionul 'Dan Păltinișanu'. Partea pozitivă este că 'alb-violeții' au învins contra Voluntariului în toate ultimele trei jocuri de pe teren propriu:

2015/16:

FC Voluntari – Poli Timișoara 0-0 / Poli Timișoara – FC Voluntari 1-2 (sezon regulat)

Poli Timișoara – FC Voluntari 2-1 / FC Voluntari – Poli Timișoara 5-0 (play-out)

2016/17:

2017/18:

FC Voluntari – Poli Timișoara 1-0

Ultima victorie oficială a lui Poli, clasată acum pe locul 9, cu 26 puncte, datează din 28 octombrie 2017, 2-1 pe teren propriu contra Astrei Giurgiu. FC Voluntari, vecină de tabelă, pe poziția a 10-a, cu 25 de puncte, a obținut ultimul triumf extern, 3-2, pe 22 octombrie 2017, tot contra Astrei.