Tenis Libertatea > Sport > Tenis > Maria Sharapova, impasibilă după ce a învins-o cu 6-0, 6-0 pe tânăra Harriet Dart: "N-am timp de milă pentru adversară" | VIDEO

Maria Sharapova, impasibilă după ce a învins-o cu 6-0, 6-0 pe tânăra Harriet Dart: „N-am timp de milă pentru adversară” | VIDEO

Rusoaica Maria Sharapova, 31 de ani, locul 30 WTA, s-a calificat în turul II la Australian Open, după ce a întrecut-o fără drept de apel pe britanica Harriet Dart, 22 de ani, locul 131 WTA, cu un dublu 6-0, în numai 64 de minute. La sfârșitul "măcelului", Masha s-a arătat indiferentă față de sentimentele învinsei.

De Daniel Conțescu, Cătălin Apostol,

Jurnaliștii prezenți la conferința de presă i-au spus Mariei Sharapova că a părut nemiloasă cu Harriet Dart, care a părăsit terenul în lacrimi, și au vrut să afle dacă rusoaica empatizează cu adversara ei. „Îmi pare rău, dar n-am timp pentru așa ceva. Când joci un meci în primul tur al unui turneu de Mare Șlem, trebuie să știi că adversara este acolo pentr a-l câștiga. N-am avut nivelul pe care l-aș fi dorit, așa că nu m-am putut gândi la adversară. Principalul meu obiectiv a fost să fac ce trebuie”, a explicat rusoaica, citată de lequipe.fr.

Alexandra Cadanțu a pățit aceeași rușine

Harriet Dart nu este singura jucătoare pe care Maria Sharapova a învins-o cu un dublu 6-0 în primul tur al unui turneu de Mare Șlem. În 2012, la Roland Garros, înfruntarea dintre rusoaică (pe atunci a doua în topul mondial) și românca Alexandra Cadanțu (locul 78 WTA la momentul respectiv) s-a încheiat cu același scor, după numai 50 de minute. Aceasta a fost prima înfrângere suferită la zero de reprezentanta noastră.

Poate te interesează și Andreea Petkovic a leșinat pe teren în meciul cu Irina Begu, de la Australian Open 2019