Sport Libertatea > Sport > Simona Halep a pierdut semifinala de două zile! Nu e cu supărare, și-a conservat energia pentru Australian Open. Finala ar fi trebuit s-o joace la ora 10.30. A avut, și în acest joc, o reacție nervoasă, dând cu racheta de pământ! Numărul 2 WTA și-a aflat traseul pe tabloul principal de la Melbourne, unde specialiștii susțin că are parte de un drum lin până în semifinale / GALERIE FOTO & VIDEO

[gallery ids="1337761,1337762,1337763,1336939"]

SYDNEY WTA – SEMIFINALE

HALEP – KUZNEȚOVA 6-7 (5), 6-4, 3-6

Simona Halep a pierdut, vineri dimineață, în semifinalele turneului de la Sydney, după un meci de trei seturi cu Svetlana Kuznețova, joc întrerupt joi, din pricina condițiilor meteo, la scorul 5-4 pentru româncă.

După reluare, s-au mai jucat două seturi, ceea ce nu este neapărat bine pentru sportiva noastră. A rezultat o înfrângere (partida a durat, practic, două ore, 44 de minute și 57 de secunde) care nu deranjează ca scor, ci preocupă mai degrabă forma fizică și psihică a numărului 2 WTA.

Iar lucrurile nu arată prea bine, dacă e să analizăm ”simptomele” de la Sydney. În primul set, la 5-4, Simona a avut 40-0 pe serviciul rivalei, dar n-ar convertit nicio minge de set, iar manșa s-a decis în tie-break.

La scorul 5-3 pentru Halep, în setul 2, sportiva a dat cu racheta de pământ, după ce a pierdut un punct!

În setul doi, Darren Cahill a încurajat-o pe Simona: ”Jucați amândouă foarte bine, în ciuda condițiilor. Trebuie să servești mai mult cu prima minge și să câștigi mai multe puncte cu serviciul. Vino mai cu încredere în față”. A rezultat un 6-4 convingător din partea româncei.

În setul decisiv, Halep a fost cu gândul mai degrabă la cursa de Melbourne, fiind deranjată, ca și adversara ei, de rafalele de vânt.

Eșecul, care a egalat scorul întâlnirilor directe dintre Halep și Kuznețova (3-3), ar fi putut să fie chiar programat de către staff-ul Simonei, jucătoare aflată în căutarea unui titlu la un turneu de Mare Șlem.

O finală disputată peste doar șase ore la Sydney (ora 10.30) i-ar fi adus și mai multe dureri de cap sportivei noastre. De altfel, favorita 8, Belinda Bencici, a decis să se retragă (meciul din semifinale, cu Monica Puig, venită din calificări, a fost întrerupt la 0-4, apoi s-au mai jucat două game-uri, la reluare, după care Bencici a abandonat).

Simona Halep și-a aflat, tot vineri dimineață, adversarele de la Melbourne. Are un traseu socotit facil, cel puțin până în semifinale!
tablou

CUM ARATĂ TRASEUL SIMONEI LA AUSTRALIAN OPEN

• Turul I – jucătoare din calificări
  • Turul II – Alize Cornet
  • Turul III – Lesia Țurenko (31)
  • Optimi – Madison Keys (15)/Ana Ivanovici (20)
  • Sferturi – Karolina Pliskova (9) / Ekaterina Makarova (21) / Venus Williams (8)
  • Semifinale – Angelique Kerber (7) / Jelena Jankovici (19) / Viktoria Azarenka (14) / Garbine Muguruza (3)
  • Finală Serena Williams (1) / Maria Șarapova (5) / Agnieszka Radwanska (4) / Petra Kvitova (6)
  • ////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Setul decisiv al meciului cu rusoaica a început cu o fază comică: Kuznețova n-a putut servi secunde bune, din pricina vântului!