Ceea ce a reuşit un anonim din Spania, un anume Pedro, într-o partidă de duzină între două echipe de amatori întrece orice imaginaţie. Acesta a punctat în finalul partidei Sarinena – SD Borja, scor 3-3 (1-1), din etapa a 11-a din „Tercera Division Aragones”, o competiţie locală. Acest Pedro a fost portarul de rezervă, a intrat pe teren şi a marcat pe finalul meciului cu o execuţie incredibilă, „lovitura scorpionului”, „invenţia” nebunului Rene Higuita.

Spre deosebire de Higuita, care a respins de pe linia porţii prin acest procedeu fabulos, Pedro, care îl înlocuise pe titularul Zaparain, a reuşit să înscrie din careu, în minutul 90, prin lovitura „scorpionului”. La Sarinena, Pedro este coleg şi cu un român, necunoscutul Emilian Dumitru Ungureanu.

Iată execuţia lui Higuita pe care a copiat-o Pedro.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.