A mâncat friptură la lumina lanternei

“În urmă cu doi ani, am fost împreună cu nişte români din Montreal la o fermă unde cei de-acolo ne-au lăsat să sacrificăm porcul după toate regulile tradiţiei româneşti. Adică nu prin electrocutare, cum se procedează în Occident. A fost frumos, dar nu la fel ca la Buşteni. Aici am simţit cu adevărat că datina tăierii porcului este una specială”, a declarat Lucian Bute pentru Libertatea. Pentru că, la un moment dat, în zonă s-a întrerupt curentul, petrecerea a continuat la lumina unei lanterne de miner.

Şi-a păstrat centura
3857-114222-bute2.jpg
Anul 2008 a fost unul plin de satisfacţii în plan sportiv pentru Bute. În luna martie, Lucian îl învingea pe americanul William Joopy, reuşind să-şi păstreze centura de campion mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF. Pentru boxerul gălăţean a urmat un nou meci important, în luna octombrie, de astă dată în faţa mexicanului Librado Andrade. Chiar dacă a căzut la podea, în ultima repriză a fost declarat învingător, păstrându- şi astfel, pentru a doua oară, centura de campion mondial.

Boxează în primăvară

Următorul meci, pe care Bute îl va susţine pentru apărarea centurii, va avea loc în martie. “Deocamdată, nu-mi cunosc adversarul. Probabil că în câteva zile se va stabili cu cine trebuie să boxez. După Anul Nou, mă voi întoarce la Montreal pentru a mă apuca din nou de treabă”, a mai spus Bute.

A primit teren în Buşteni

Bute a mers pe Valea Cerbului pentru a-şi alege locul de casă, ca urmare a împroprietăririi cu 500 mp de teren de primarul Emanoil Savin: “Am vorbit cu domnul Savin ca până la plecarea în Canada să semnez deja actul de proprietate”.

Vezi subiectele la matematică de la Bac 2026 și subiectele la istorie de la Bacalaureat!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.