Anchetatorii au finalizat audierile in dosarul penal de ucidere din culpa in care sunt cercetati cei trei angajati ai strandului din Caracal in care micuta Raluca Giurea (12 ani) si-a pierdut viata. Acum se asteapta si concluziile celorlalte institutii implicate in ancheta.


Marian Bobolea, Maria Andrei si Loredana Corbea – cei trei angajati ai SC Igo SA, societatea care administra strandul in care Raluca Giurea a murit trasa de un vartej provocat prin deschiderea unei vane de golire – sunt cercetati penal pentru ucidere din culpa.

Elvis (13 ani), copilul care a deschis vana la cererea angajatilor strandului, a fost audiat, insa, sustin surse autorizate, nu va fi pus sub acuzatie.

Edilul-sef al Caracalului, Gheorghe Anghel, spune ca a dispus inchiderea bazinului si asteapta finalizarea anchetei pentru a putea sa-i penalizeze si el pe vinovati. ‘Acum nu as putea sa le fac mare lucru, decat sa iau masuri administrative de retinere din salariu. Cazul e insa mult prea grav si astept sa vad ce spun oamenii legii’, a adaugat Anghel.

Societatea avea doar licenta pentru a desfasura activitatea, insa nu si autorizatie. La dosar exista in schimb o cerere datata iunie 2007, care insa nu a fost aprobata de Sanepid.


Ravasit, tatal Ralucai nu a putut da declaratii

‘Parintii sunt storsi de durere. Tatal micutei, care a fost la noi, a izbucnit in plans cand a vazut dosarul si nu era in starea in care sa-i luam o declaratie’, a incheiat comisarul.


Raluca Giurea (dreapta) ar fi putut fi salvata daca gura de scurgere a bazinului (foto medalion) ar fi avut o sita de protectie. Fara aceasta, vartejul creat de apa in momentul scurgerii a atras-o pe micuta, care n-a mai avut astfel nici o sansa


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.