UPDATE ora 17.55: „Din informațiile obținute de la autoritățile bulgare, a reieșit faptul că cei doi conducători auto, ambii cetățeni români, au primit îngrijiri medicale de specialitate și nu a fost necesară internarea”, a transmis MAE, la solicitarea Libertatea.

Potrivit Ministerului condus de Luminița Odobescu, pasagerii autocarului implicat în accident sunt cetățeni străini, nu români.


Știrea inițială: Din primele informații, autocarul românesc era condus de un șofer în vârstă de 36 de ani. Autocarul a virat la stânga, moment în care a intrat în coliziune cu un camion turcesc condus de un șofer de 50 de ani care se deplasa în direcția opusă, spre Ruse.

Șoferul și pasagerii au suferit răni și au fost transportați la spitalul din Ruse cu trei ambulanțe. Alte persoane implicate au fost evaluate medical la fața locului, suferind răni minore, în principal din cauza cioburilor.

„Cei nouă pasageri răniți din autocar au tăieturi minore din cauza geamurilor sparte. Viața lor nu a fost pusă în pericol. Au fost transportați cu trei ambulanțe la Spitalul Universitar Kanev din Ruse”, a anunțat serviciul de ambulanță, citat de BTA.

Postul Radio Bulgaria a transmis că în incident au fost răniți 10 oameni, opt greci și doi români, dintre care unul era șoferul autocarului.

Libertatea a solicitat Ministerului Afacerilor Externe precizări referitoare la numărul românilor implicați în accident și le va publica atunci când le va primi.

Foto: Facebook Diana RusinovaIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 8
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (20)
Avatar comentarii

EDYKEY 02.01.2024, 19:54

Pai și la bulgari sunt șoselele ca la noi... Vai de ele, înguste pentru autocare și Tir-uri...

Avatar comentarii

Narcisu 02.01.2024, 20:02

Cum eveniment nefericit, puteau să se întâmple mai grav..

Avatar comentarii

DoarDiviziaB 02.01.2024, 20:07

Deci șoferul de autocar nu s-au asigurat. Cum și-au luat astia carnetul?

Vezi toate comentariile (20)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.