Am aflat astăzi că acel animal a mai nenorocit o fată, în Belgia. Ea nu a depus plângere.
Noi am făcut plângere pentru trei infracţiuni. Riscă maxim cinci ani pentru ceea ce a făcut. Din păcate legislaţia noastră nu este adaptată la cea europeană în ceea ce priveşte violenţa domestică.

Eu i-am spus ei din prima zi că nu voi fi alături de ea dacă nu va merge până la capăt. M-a asigurat că nu se va împăca cu el. Georgiana nu are pe nimeni. Mama ei a decedat acum 8 ani, iar tatăl e la muncă în Italia. Eu cred că nu a strigat de frică şi că ar fi fost omorâtă dacă striga. El a fost sigur că ea se va întoarce acasă după ce va cumpăra ţigări. În cele 22 de ore, s-a axat mult pe bătaia cu cureaua. Sunt bărbaţi care nu ar fi rezistat, nu ştiu cum a rezistat ea. Când obosea să o bată cu cureaua, o lua la pumni”, a spus avocatul victimei, la Antena Stars.

Georgiana Radu, traumatizată fizic şi psihic, susţine şi ea cele spuse de avocat. „Rănile fizice se vindecă, cele sufleteşti nu. Nu a fost primul episod. Prima dată mi-a dat câteva palme şi m-a tras de păr, iar a doua oară m-a bătut cu cureaua. Am stat despărţiţi o lună. În martie anul acesta a fost primul episod de agresivitate. M-am întors la el pentru îl iubeam şi îmi promitea că nu va mai face. Îmi spunea mereu că îl înşel, până când am ajuns să îi spun că e adevărat, deşi nu l-am înşelat. Ştiu că aici am greşit. Nu i-am ocazia să fie gelos niciodată, aşa e felul lui de a fi. Nu mi-a găsit niciodată nimic în telefon, nu l-am înşelat cu nimeni.

Am fumat cinci ţigări una după alta şi la un moment dat i-am spus că mă duc să iau ţigări. Am luat portofelul din geantă şi am plecat. Am fugit la o cunoştinţă. Nu îl mai iubesc. Toată iubirea a murit”, a povestit fata de 26 de ani.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.