„Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, a finalizat, în luna iunie 2025, o investigație la operatorul Georgescu Călin, în cadrul căreia s-a constatat încălcarea prevederilor art. 4 alin. (5) lit. a) și b) din Legea nr. 506/2004 și ale art. 12-14 din Regulamentul (UE) 2016/679. Ca atare, operatorul a fost sancționat astfel: amendă în cuantum de 30.000 lei pentru încălcarea dispozițiilor art. 4 alin. (5) lit. a) și b) din Legea nr. 506/2004; amendă în cuantum de 20.286,80 lei (echivalentul a 4.000 euro) pentru încălcarea dispozițiilor art. 12-14 din Regulamentul (UE) 2016/679”, se arată pe site-ul dataprotection.ro.

Concret, Călin Georgescu a fost acuzat că site-ul său, calingeorgescu.ro, instala cookies-uri fără consimțământul oamenilor și că nu respecta prevederile GDPR, colectând date personale precum numele, prenumele, CNP-ul și numărul de telefon printr-un formular. El nu a oferit explicații privind scopul stocării acestor informații, colectate în perioada 6 decembrie 2024 – 3 aprilie 2025.

„În cadrul investigației s-a mai constatat că operatorul Georgescu Călin nu a informat persoanele vizate ale căror date cu caracter personal au fost colectate și prelucrate prin intermediul formularului de contact (nume, prenume, e-mail, număr de telefon) disponibil pe site-ul acestuia, în perioada 06.12.2024 – 03.04.2025, încălcând astfel prevederile art. 12-14 din Regulamentul (UE) 2016/679”, se mai arată în comunicat.

Pe 2 iulie, procurorii Parchetului General au anunțat că au finalizat cercetările și l-au trimis în judecată pe Călin Georgescu Anchetatorii l-au acuzat de promovarea cultului unor persoane vinovate de crime de război, dar și de promovarea de idei și concepții legionare, cu referire la Ion Antonescu, respectiv Corneliu Zelea Codreanu.

Pe 7 iulie, magistrații de la Judecătoria Sectorului 1 au decis să-i prelungească controlul judiciar. Fostul candidat la prezidențiale a fost plasat prima dată sub control judiciar pe 26 februarie, iar de atunci măsura a fost prelungită succesiv.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.